Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/VAT2/443-59/07/23-11/AF
z 20 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/VAT2/443-59/07/23-11/AF
Data
2007.04.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
cel służbowy
motocykl
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo silnikowe


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia paliwa do motocykla wykorzystywanego do celów służbowych w firmie.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 29.01.2007r., uzupełnione pismami z dnia 01.03.2007r. i 30.03.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia paliwa do motocykla wykorzystywanego do celów służbowych w firmie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Ursynów postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie instalacji elektrycznych sygnalizacyjnych. W styczniu 2007r. podatnik na podstawie umowy kupił od osoby fizycznej motocykl, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest używany do celów służbowych w firmie.

Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z pytaniem czy przysługuje mu prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia paliwa do motocykla, stanowiącego środek trwały i wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej .

Zdaniem Wnioskodawcy takie prawo mu przysługuje.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust.2 powołanego przepisu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

1) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a) z tytułu nabycia towarów i usług, (...).

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia pojazd samochodowy. Definicję tego pojęcia zawiera ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zm.). Zgodnie z art. 2 pkt 33 w/w ustawy, pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. W myśl pkt 45 tego artykułu motocykle są traktowane jako pojazdy samochodowe jednośladowe lub z bocznym wózkiem wielośladowe.

Z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 czyli samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Tym samym ograniczenia wynikające z wyżej cytowanego art. 86 ust. 3 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług mają również zastosowanie do motocykli, z uwagi na fakt, że motocykle uznane są za pojazdy samochodowe.

Zatem w świetle powyższych przepisów tut. organ podatkowy stwierdza, iż Stronie nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia paliwa służącego do napędu motocykla.

W związku powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj