Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4060-13/07
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4060-13/07
Data
2007.04.27



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek


Słowa kluczowe
oddelegowanie pracownika
podatek od wynagrodzeń
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma obowiązek odprowadzać w 2007 r. zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników wykonujących pracę w Niemczech przez okres przekraczający 183 dni?


W dniu 02.02.2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie przepisu art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, który uzupełniono w dniu 05.02.2007r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zajmuje się produkcją i montażem konstrukcji stalowych w Polsce i w krajach Unii Europejskiej.

W związku z powyższym, Spółka oddelegowuje czasowo część Jej pracowników do pracy w Niemczech. Pracownicy, których okres pracy w Niemczech przekroczył 183 dni, w związku z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, powinni być opodatkowani w Niemczech. Sytuacja taka w Spółce wystąpiła, i tak w roku 2005 dotyczy 9 pracowników, w roku 2006 dotyczy 11 pracowników, a na chwilę obecną w roku 2007 dotyczy 10 pracowników. Fakt ten został zgłoszony do niemieckiego Urzędu Finansowego w celu naliczenia podatku za dochody pracowników za lata, w których wykonywali oni pracę na terenie Niemiec. Obecnie, Spółka czeka na decyzje niemieckiego Urzędu Finansowego, co do przyporządkowania poszczególnych pracowników do niemieckich klas podatkowych, a co za tym idzie wysokości podatku jaki należy zapłacić do niemieckiego Urzędu Finansowego.

Wnioskodawca wyraża stanowisko, iż do czasu zakwalifikowania przez niemiecki Urząd Finansowy omawianych pracowników do określonej niemieckiej klasy podatkowej, co nastąpi prawdopodobnie do końca marca 2007r., powinien nadal płacić podatek za tych pracowników w Polsce, a od momentu zakwalifikowania pracowników do właściwej klasy, powinien płacić podatek za tych pracowników już tylko w Niemczech.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy stanowisko Spółki dotyczące płacenia podatku w 2007r. jest właściwe.


Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdza, co następuje:


Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Stosownie zaś do art. 32 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakład pracy nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem że dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na wniosek podatnika zakład pracy pobiera zaliczki na podatek dochodowy, stosownie do przepisów ust. 1-5, z uwzględnieniem art. 27 ust. 9 i 9a.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane przepisy ustawy podatkowej, za nieprawidłowe uznać należy działanie Płatnika, polegające na dokonywaniu – przy braku stosownego wniosku podatnika – poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzeń pracowników za pracę wykonywaną poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w sytuacji, gdy dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wskazuje się ponadto, iż w dniu 14 maja 2003r. w Berlinie została sporządzona umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005r. Nr 12 poz. 90). Stosownie do przepisu art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), to minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje pisemne interpretacje w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, wyłącznie w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej. Powyższa regulacja jednoznacznie wskazuje, iż tutejszy organ podatkowy nie jest uprawniony do wydawania pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej. Informuje się zatem Wnioskodawcę, iż ewentualny wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu zastosowania postanowień ww. umowy, w kontekście opodatkowania wynagrodzeń pracowników delegowanych do pracy w Niemczech, winien On złożyć bezpośrednio do Ministra Finansów jako rzeczowo właściwego do wydawania pisemnych interpretacji w tym zakresie.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj