Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
OPM/436-1/07/KK
z 21 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OPM/436-1/07/KK
Data
2007.02.21



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek od spadków i darowizn
zakres


Pytanie podatnika
Czy z tytułu przejęcia cesji książeczek mieszkaniowych podatek powinien zapłacić podatek od spadków i darowizn?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60, zm. Dz. U. z 2005 r. nr 86, poz. 732 , zm. Dz. U. z 2005 r. nr 85, poz. 727, zm. przen. z 2004 r. Dz. U. nr 93, poz. 894, zm. wyn. z M. P. z 2005 r. nr 49 poz. 671, zm. wyn. z M. P. z 2005 r. nr 49 poz. 672, zm. Dz. U. z 2005 r. nr 143, poz. 1199, zm. z 2006 r. nr 66, poz. 470,zm. z 2006 r. nr 104, poz. 708, zm. wyn. z M. P. z 2006 r. nr 57, poz. 609, zm. wyn. z M. P. z 2006 r. nr 57, poz. 610, zm. z 2006 r. Dz. U. nr 217, poz. 1590, z 2006 r. Dz. U. nr 225, poz. 1635) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. przepisów Ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r., nr 142, poz. 1514 z późn. zm. ), w odniesieniu do cesji oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych.

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W niniejszej sprawie przedmiotem rozważań jest czy cesja oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie Ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r., nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), zwanej dalej Ustawą. Zdaniem pytającej wyrażonym w piśmie z dnia 04.12.2006 r. od cesji książeczek mieszkaniowych nie powinna Ona uiścić podatku od spadków i darowizn.

Z treści wniosku podatniczki wynika, iż w październiku 2006 r. dwoje pełnoletnich dzieci dokonało na rzecz pytającej cesji książeczek mieszkaniowych, na których zgromadzone były kwoty po 10.100 zł.

Zgodnie z art. 1 Ustawy podatkowi od spadków i darowizn podlegało, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia rozpatrywanego zdarzenia, nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli dokonane zostało tytułem: spadku, darowizny, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności oraz zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci powołania do spadku albo w postaci zapisu. Ponadto omawianemu podatkowi podlegało nabycie prawa do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek jego śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Zgodnie z § 38 Regulaminu dla właścicieli oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych PKO BP S.A. na pisemny wniosek pełnoletniego właściciela książeczki mieszkaniowej mającego pełną zdolność do czynności prawnych oddział PKO BP S.A. dokonuje przelewu prawa do wkładu zgromadzonego na książeczce wraz z należnymi odsetkami na imię i nazwisko nowego właściciela, tj. na rzecz innej osoby fizycznej, po przedłożeniu książeczki i dokumentu cesji podpisanego przez zbywcę i nabywcę w obecności pracownika PKO BP S.A..

W niniejszej sprawie należy odnieść się do definicji wyrazu „cesja” zawartej w Słowniku Języka Polskiego Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., z której wynika, iż cesja oznacza zrzeczenie się swoich praw do czegoś na rzecz innej osoby. Cesja oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej oznacza więc, zrzeczenie się prawa do wkładu oszczędnościowego zgromadzonego na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe, którego imienny dowód stanowi książeczka mieszkaniowa, na rzecz innej osoby.

Zgodnie z art. 509 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. W świetle art. 510 § 1 kodeksu cywilnego strony umowy mogą dokonać cesji (przelewu) wierzytelności zawierając umowę sprzedaży, zamiany, darowizny lub inną umowę zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowią. Wobec powyższego od charakteru umowy zawartej przez strony zależeć będzie czy umowa ta będzie podlegała opodatkowaniu.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania, wyczerpująco wymieniając tytuły, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jednym z tytułów określonych w Ustawie jest darowizna. Tak więc jedynie taka cesja prawa do wkładu zgromadzonego na oszczędnościowej książeczce mieszkaniowej, która została dokonana na podstawie umowy darowizny, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Podsumowując powyższe rozważania należy stwierdzić, iż cesja jako umowa nienazwana nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizny, ponieważ stanowi formę nabycia, której przepis art. 1 ust. 1 Ustawy nie wymienia jako przedmiotu opodatkowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj