Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
VII.423/1/07
z 5 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VII.423/1/07
Data
2007.02.05



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
działalność statutowa
organizacje pożytku publicznego


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany z prowadzonej działalności jest zwolniony z opodatkowania pomimo braku odpowiedniego zapisu w statucie? Czy warunkiem uznania dochodu za zwolniony będzie dokonanie zmiany w statucie poprzez szczegółowe wskazanie rodzajów prowadzonej działalności?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.), oraz art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn.zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, po rozpatrzeniu wniosku P. z dnia 04.12.2006 r., w sprawie udzielania pisemnej interpretacji przepisów podatkowych co do zakresu stosowania prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 05.12.2006 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek P. w sprawie udzielania pisemnej interpretacji przepisów podatkowych co do zakresu stosowania prawa podatkowego. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, P. jest organizacją pożytku publicznego, która zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym a pośród różnych zadań prowadzi sklep, w którym sprzedaje między innymi sprzęt rehabilitacyjny. We wniosku wskazano, że P. zamierza wynajmować sprzęt rehabilitacyjny tym osobom niepełnosprawnym, których nie stać na ich zakup a uzyskany dochód przeznaczać na pomoc osobom niepełnosprawnym. Ze statutu P. wynika iż całość pozyskanych środków przeznacza na pomoc osobom niepełnosprawnych. Statut nie wskazuje, że w ramach tej działalności prowadzi sklep i wypożyczalnię a uzyskany z tej działalności dochód przeznacza na działalność statutową.

P. ma wątpliwości czy dochód uzyskany z prowadzonej działalności jest zwolniony z opodatkowania pomimo braku odpowiedniego zapisu w Jego statucie. Czy warunkiem uznania dochodu za zwolniony będzie dokonanie zmiany w statucie poprzez szczegółowe wskazanie rodzajów prowadzonej działalności.

Zgodnie z ustawą z dnia 07.04.1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (j.t.Dz.U z 2001r. Nr 79, poz.855 z późn.zm.) stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Samodzielnie określa swe cele, programy działalności, struktury organizacyjne, swą działalność opiera na pracy społecznej członków a do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników. Majątek stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, z majątku stowarzyszenia czy też z ofiarności publicznej. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą według zasad określonych w odrębnych przepisach a dochód z tej działalności ma służyć realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków. Stosownie do powyższego P. swą działalność winno opierać na statucie.

P. tak jak inne podmioty posiadające osobowość prawną podlega ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że ustala dochód bez względu na rodzaje źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Jednak -w myśl artykułu 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na racz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społeczna inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.

Zatem z powołanego wyżej przepisu wynika wprost, że dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego muszą być spełnione dwa warunki:

  1. celem statutowym podatnika musi być działalność wymieniona w tym przepisie,
  2. uzyskane dochody muszą być przeznaczone na ten cel.

Nie będą zwolnione z opodatkowania stosownie do zapisu art. 17 ust. 1a pkt 2 tej ustawy dochody przeznaczone na inne cele niż wymienione w tych przepisach, a więc między innymi na prowadzenie działalności gospodarczej tj. prowadzenie sklepu.

Ponadto zgodnie z art. 17 ust. 1a pkt 1 i 2 powyższej ustawy nie będą zwolnione z opodatkowania dochody uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami.

Zatem, jeżeli cele, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są celami statutowymi P., to dochód w takiej części, w jakiej sfinansowano te cele jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj