Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P3/415-17/1/07
z 11 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P3/415-17/1/07
Data
2007.04.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dotacja z Europejskiego Funduszu Społecznego
koszty uzyskania przychodów
środki pomocowe


Pytanie podatnika
Czy poniesione wydatki, stanowiące 25 % wkładu własnego inwestycji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jako koszty związane z prowadzoną działalnością ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r., Dz.U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii: czy poniesione wydatki, stanowiące 25% wkładu własnego inwestycji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jako koszty związane z prowadzoną działalnością
i uznaje przedstawione we wniosku stanowisko za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 28.02.2007 r. (uzupełnionym 21.03.2007 r.) zwróciła się Pani do tut. organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:
jestem beneficjentem projektu „Promocja przedsiębiorczości”, który jest realizowany na podstawie umowy z Samorządem Województwa Lubelskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu 2 - Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, Działanie 2.5. Pozostała część pochodzi z dotacji budżetowej. W ramach ww. projektu przyznane zostało wsparcie finansowe w postaci jednorazowej dotacji inwestycyjnej oraz comiesięcznej dotacji pomostowej wypłacanej przez okres 12 miesięcy. Środki w ramach projektu otrzymuję za pośrednictwem Lubelskiej Fundacji ....... Celem projektu jest wsparcie przedsiębiorców rozpoczynających pozarolniczą działalność gospodarczą.

W ramach tego projektu wsparcie finansowe ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu samorządu stanowi 75% całości inwestycji, zaś ja jestem zobowiązana do wniesienia wkładu własnego w wysokości 25 %. Za pieniądze otrzymane w ramach dotacji inwestycyjnej, zgodnie z wnioskiem zakupiłam podstawowe wyposażenie do gabinetu tj. meble, lampy do fototerapii, testy psychologiczne, komputer, drukarkę oraz dokonałam remontu lokalu, w którym prowadzę działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zwróciła się Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem: czy poniesione wydatki, stanowiące 25% wkładu własnego inwestycji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jako koszty związane z prowadzoną działalnością ?

W Pani ocenie wydatki poniesione przez Panią, a stanowiące 25% wkładu własnego inwestycji, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, a tym samym można je uwzględnić w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej Naczelnik Urzędu Skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Przychody podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą zostały określone w art. 14 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 tej ustawy, przychodem z działalności są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te związane są z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22 a-o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy podatkowej do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Zatem należy uznać, iż w przypadku przeznaczenia otrzymanej pomocy na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, wydatki poniesione na ich nabycie- stosownie do postanowień art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie są kosztami uzyskania przychodów, a otrzymane środki pomocowe, jako zwrot tych wydatków nie będą stanowiły przychodów podatkowych- art. 14 ust. 3 pkt 3 a ustawy. Odpisy amortyzacyjne od tej części wartości inwestycji, która została sfinansowana (zrefundowana) ze środków pomocowych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów- art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy. Inne wydatki, poza środkami trwałymi, spełniające kryteria art. 22 ust. 1 i art. 23 cyt. ustawy o podatku dochodowym stanowią w tym przypadku koszt uzyskania przychodów w pełnej kwocie poniesionego wydatku tj. niezależnie od źródeł pochodzenia środków pieniężnych.

Ww. interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj