Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bolesławcu
PDII/415/1/17/1/2006
z 20 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/1/17/1/2006
Data
2007.02.20



Autor
Urząd Skarbowy w Bolesławcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym podatnikowi przysługuje prawo skorzystania z ulgi podatkowej polegającej na odliczeniu odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup mieszkania na rynku pierwotnym.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami) w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 Nr 217, poz. 1590), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bolesławcu stwierdza, że stanowisko Pana... – przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2006 roku, które wpłynęło w dniu 4 grudnia 2006 roku, uzupełnione pismami z dnia 21 grudnia 2006 roku oraz 02 stycznia 2007 roku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa skorzystania z ulgi podatkowej polegającej na odliczeniu odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup mieszkania na rynku pierwotnym - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 grudnia 2006 roku wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bolesławcu wniosek Pana... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismami z dnia 21 grudnia 2006 roku, 02 stycznia 2007 roku oraz 02 lutego 2007 roku.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 roku Nr 217, poz. 1590) wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
Pytanie wnioskodawcy:
Czy w przedstawionym stanie faktycznym podatnikowi przysługuje prawo skorzystania z ulgi podatkowej polegającej na odliczeniu odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup mieszkania na rynku pierwotnym.
Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:
Podatnik nabył lokal mieszkalny z rynku pierwotnego od firmy...spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w...w stanie deweloperskim. Budynek został rozpoczęty i zakończony przez jedną z firm budowlanych w...a następnie sprzedany firmie... spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w..., która następnie rozpoczęła sprzedaż mieszkań. Na podstawie umowy sprzedaży z dnia 4 października 2006 roku zawartej w akcie notarialnym nr...podatnik nabył lokal mieszkalny. Na sfinansowanie zakupu mieszkania przy ul....w...zaciągnął kredyt, który udzielił mu Bank BPH z siedzibą w... zgodnie z umową kredytu hipotecznego nr... Podatnik, ani jego żona nie korzystali ani nie korzystają z odliczeń dochodu lub podatku poniesionych na własne cele mieszkaniowe przeznaczone na cele określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kredyt został zaciągnięty na starych zasadach, nie na podstawie ustawy z 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. W stosunku do podatnika nie toczy się żadne postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.
Stanowisko wnioskodawcy:
W przedstawionym stanie faktycznym podatnik stoi na stanowisku, że ma prawo do skorzystania z ulgi podatkowej z tytułu odliczenia odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup mieszkania przy ul.... w.... Podatnik uważa, że ulga ta należy mu się, ponieważ jest pierwszym właścicielem mieszkania, a ponadto mieszkanie było w stanie deweloperskim zakupione na rynku pierwotnym.
Stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.
Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.
Zgodnie z przepisem art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 roku Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu/pożyczki/ udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1 na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Odliczenie o którym mowa wyżej w myśl art. 26b ust. 2 stosuje się, jeżeli:
1. kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,
2. kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
3. inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu-określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
4. inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 roku, a ponadto została zawarta umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,
5. odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony,
6. odsetki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku i nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
7. podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
Ponadto odliczenie o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje wyłącznie odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10, a odliczenia z tytułu omawianej ulgi zgodnie z art. 26 ust. 5 ww. ustawy można dokonać najwcześniej za rok podatkowy, w którym zostanie zakończona dana inwestycja.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 roku Nr 217, poz. 1588) podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.
Uprawnienie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego, jakie przysługuje od 1 stycznia 2002 roku jest przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w określonych warunkach. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków powoduje, że podatnik nie nabywa prawa do skorzystania z przedmiotowego odliczenia.
Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy stwierdzić trzeba, że podatnik w roku 2006 zaciągnął kredyt hipoteczny na sfinansowanie inwestycji polegającej na zakupie nowowybudowanego lokalu mieszkalnego od osoby, która jednak niewybudowała tego budynku w wykonywaniu swojej działalności, a tym samym nie spełniła warunku o którym mowa w przepisie art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Spółka...sp. z o. o. nie wybudowała tego budynku w wykonywaniu działalności gospodarczej, a zakupiła go celem dalszej odsprzedaży. A zatem skoro skorzystanie z ulgi odsetkowej jest obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich przesłanek, niespełnienie tego warunku skutkuje niemożnością skorzystania z ulgi.
Oznacza to zatem, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu, Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Do wiadomości:
1. Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu,
Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze,
2. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu,
3. a/a



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj