Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PP 443/1/108/06
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/108/06
Data
2007.01.31



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
bilety
faktura wewnętrzna
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej i zapłacenia podatku należnego od czynności nieodpłatnego przekazania pracownikom biletów miesięcznych.


P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, z poźn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław – Śródmieście stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8.11.2006 r., który wpłynął do organu podatkowego w dniu 9.11.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej i zapłacenia podatku należnego od czynności nieodpłatnego przekazania pracownikom biletów miesięcznych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9.11.2006 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek został uzupełniony o podpis osoby uprawnionej do reprezentowania Podatnika w dniu 24.11.2006 r. oraz w zakresie opisu stanu faktycznego dnia 10.01.2007 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cyt. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Podatnik zwrócił się do tut. Organu Podatkowego o potwierdzenie stanowiska, zgodnie z którym nieodpłatne przekazanie biletów miesięcznych pracownikom na cele osobiste oznacza konieczność wystawienia faktury wewnętrznej VAT i zapłaty należnego podatku.
Spółka będzie nabywać bilety miesięczne z zamiarem nieodpłatnego ich przekazania pracownikom na dojazdy do pracy z miejscowości zamieszkania położonych poza Wrocławiem oraz we Wrocławiu.
Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym towary to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 7 ust. 1, art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Bilety miesięczne nie mieszczą się w kategorii towarów, gdyż nie są rzeczą ruchomą, a jedynie dokumentami potwierdzającymi nabycie określonych usług. Zatem do czynności przekazania biletów miesięcznych pracownikom należy stosować przepisy art. 8 ustawy o VAT regulujące opodatkowanie usług.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).
Nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.
W przedmiotowym wniosku oraz w jego uzupełnieniu z 10.01.2007 r. Podatnik wyjaśnia, że będzie nabywać bilety miesięczne od np. PKS, PKP, MZK na dojazdy do pracy, z zamiarem nieodpłatnego ich przekazania pracownikom.
Powyższe przekazanie nie będzie więc związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, lecz będzie nieodpłatną usługą świadczoną na cele osobiste pracowników.
Mając na uwadze art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniami, należy stwierdzić, że w przypadku nabycia przez Spółkę biletów miesięcznych nie będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż nabycie to będzie służyło czynności nieodpłatnej, a więc niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
Wobec braku prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu biletów miesięcznych, nieodpłatne ich przekazanie pracownikom Spółki, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej powstaje w przypadku czynności, o których mowa w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.
Tym samym nieodpłatne przekazanie biletów miesięcznych pracownikom nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz nie rodzi obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej i odprowadzenia podatku VAT.
Powyższe oznacza, że stanowisko Podatnika wyrażone w przedmiotowym wniosku, zgodnie z którym nieodpłatne przekazanie biletów miesięcznych pracownikom na cele osobiste oznacza konieczność wystawienia faktury wewnętrznej VAT i zapłaty należnego podatku, jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj