Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
II/423/5-B/07
z 21 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II/423/5-B/07
Data
2007.03.21



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady ogólne dokonywania odpisów amortyzacyjnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
postępowanie upadłościowe
spółka w upadłości
środek trwały
upadłość


Pytanie podatnika
Czy spółka akcyjna w upadłości może - na podstawie art. 16f updop - amortyzować używane na potrzeby upadłości środki trwałe ?


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew – po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.01.2007 r., uzupełnionego pismem z dnia 16.02.2007 r. – uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Podatnika - w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych, używanych przez Spółkę na potrzeby upadłości.

W dniu 23.01.2007 r. „U...” S.A. w upadłości złożyła wniosek (pismo z dn. 23.01.2007 r., bez numeru) o interpretację i zastosowanie w sytuacji spółki przepisu art. 16f ust. 1 ustawy z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.), zgodnie z którym „podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b”.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez podatnika spółka została postawiona w stan upadłości z dniem 24.07.2003 r. Jest to postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku. Do czasu całkowitej likwidacji część składników majątku jest wynajmowana, wydzierżawiana i używana na potrzeby upadłości.

Pytanie podatnika zawarte w piśmie z dn. 23.01.2007 r. brzmi: „Czy art. 16f updop przewiduje możliwość amortyzowania – dla celów rachunku podatkowego składników majątku w przypadku wynajęcia (wydzierżawienia) przedsiębiorstwa lub jego składników w toku prowadzenia postępowania upadłościowego?”

Pismem z dn. 16.02.2007 r. podatnik uzupełnił ww. zapytanie, informując, że przedstawione we wniosku zagadnienie dot. środków trwałych:

  • wynajmowanych;
  • wydzierżawionych;
  • używanych na potrzeby upadłości (np. amortyzacja komputerów, na których pracuje księgowość).

Stanowisko podatnika nt. opisanego wyżej zagadnienia, sformułowane w sposób jednoznaczny w uzupełnieniu wniosku z dnia 16.02.2007 r.:Spółka „U...” w toku prowadzenia postępowania upadłościowego wynajmując pomieszczenia i wydzierżawiając maszyny prowadzi działalność gospodarczą i w związku z tym może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków wynajmowanych, wydzierżawianych, używanych na potrzeby upadłości; amortyzacja od ww. środków trwałych będzie więc kosztem uzyskania przychodu.

Niniejsze postanowienie rozstrzyga zapytanie Jednostki – w odniesieniu do możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych używanych na potrzeby upadłości. Problem amortyzacji wynajmowanych pomieszczeń oraz wydzierżawianych maszyn rozstrzyga odrębne postanowienie.

Zgodnie z treścią przepisu art. 16f ust. 1 ustawy z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) „podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b”.

W przedmiotowym zapytaniu spółka w upadłości informuje, że część jej składników majątkowych jest m.in. wynajmowana, wydzierżawiana oraz używana na potrzeby upadłości (np. komputery, na których pracuje księgowość).

W myśl art. 2 ustawy z dn. 02.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807, ze zm.) „działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”.

Wg rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 06.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 89, poz. 844, ze zm.) – „usługi wynajmowania nieruchomości stanowiących majątek własny” sklasyfikowane zostały pod symbolem 70.2 PKWiU, natomiast „usługi wynajmu pozostałych maszyn i urządzeń” posiadają w klasyfikacji PKWiU symbol 71.3.

Najem pomieszczeń oraz dzierżawa maszyn stanowią zatem określone kategorie działalności usługowej, towarzyszy im zarobkowy cel działalności, a specyfika tego rodzaju działalności wskazuje, iż działalność jest wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Z powyższego wynika, iż wynajem pomieszczeń oraz dzierżawa maszyn zawierają się w wyż. cyt. definicji działalności gospodarczej.

Kierując się ww. rozstrzygnięciem stwierdzić należy, iż występujący z przedmiotowym zapytaniem podatnik, który wynajmuje pomieszczenia oraz wydzierżawia maszyny – prowadzi działalność gospodarczą, w związku z czym jest uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych – na mocy art. 16f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z ww. przepisem amortyzacji podlegają środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.

W przypadku stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika – zastosowanie znajduje należy art. 16a ust. 1 wyż. cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym „amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

    1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
    2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
    3) inne przedmioty

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi”.

Z regulacji zawartych w wyż. cyt. art. 16f ust. 1 oraz 16a ust. 1 – w odniesieniu do sytuacji podatnika – wynikają 2 warunki, których spełnienie jest niezbędne dla dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych:

    1. spółka w upadłości musi prowadzić działalność gospodarczą;
    2. amortyzacji mogą podlegać środki trwałe wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu lub dzierżawy.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez „U...” S.A. wynika, że Spółka wypełnia w całości warunek wymieniony w pkt 1, ponieważ jak rozstrzygnięto – wynajmując lub wydzierżawiając składniki majątkowe – prowadzi działalność gospodarczą.

Z warunku wymienionego w pkt 2 wynika dla Spółki możliwość amortyzowania środków trwałych oddanych do używania na podstawie umowy najmu lub dzierżawy, natomiast brak uregulowań, które wskazywałyby na możliwość amortyzowania środków trwałych używanych przez Spółkę na potrzeby upadłości.

Z uwagi na powyższe stwierdza się, iż stanowisko Podatnika – w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od używanych na potrzeby upadłości środków trwałych – jest nieprawidłowe.

W odniesieniu do zapytania podatnika dot. amortyzacji używanych na potrzeby upadłości środków trwałych – tut. Organ zauważa, że amortyzacji dokonywanej w oparciu o przepis art. 16f ust. 1 podlegać mogą jedynie środki trwałe, które są jednocześnie używane na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, tj. wynajmem lub dzierżawą.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej właściwe dla strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia – art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj