Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
II/423/5-A/07
z 21 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II/423/5-A/07
Data
2007.03.21



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady ogólne dokonywania odpisów amortyzacyjnych


Słowa kluczowe
dzierżawa
koszty uzyskania przychodów
najem
odpisy amortyzacyjne
postępowanie upadłościowe
spółka w upadłości
środek trwały
upadłość


Pytanie podatnika
Czy w toku prowadzenia postępowania upadłosciowego spółka akcyjna może - na podstawie art. 16f updop - amortyzować wynajmowane lub wydzierżawiane środki trwałe ?


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew – po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.01.2007 r., uzupełnionego pismem z dnia 16.02.2007 r. – uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Podatnika - w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych, oddanych do używania na podstawie umów najmu lub dzierżawy.

W dniu 23.01.2007 r. „U...” S.A. w upadłości złożyła wniosek (pismo z dn. 23.01.2007 r., bez numeru) o interpretację i zastosowanie w sytuacji spółki przepisu art. 16f ust. 1 ustawy z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.), zgodnie z którym „podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b”.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez podatnika spółka została postawiona w stan upadłości z dniem 24.07.2003 r. Jest to postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku. Do czasu całkowitej likwidacji część składników majątku jest wynajmowana, wydzierżawiana i używana na potrzeby upadłości.

Pytanie podatnika zawarte w piśmie z dn. 23.01.2007 r. brzmi: „Czy art. 16f updop przewiduje możliwość amortyzowania – dla celów rachunku podatkowego składników majątku w przypadku wynajęcia (wydzierżawienia) przedsiębiorstwa lub jego składników w toku prowadzenia postępowania upadłościowego?”

Pismem z dn. 16.02.2007 r. podatnik uzupełnił ww. zapytanie, informując, że przedstawione we wniosku zagadnienie dot. środków trwałych:

  • wynajmowanych;
  • wydzierżawionych;
  • używanych na potrzeby upadłości (np. amortyzacja komputerów, na których pracuje księgowość).

Stanowisko podatnika nt. opisanego wyżej zagadnienia, sformułowane w sposób jednoznaczny w uzupełnieniu wniosku z dnia 16.02.2007 r.:

Spółka „U...” w toku prowadzenia postępowania upadłościowego wynajmując pomieszczenia i wydzierżawiając maszyny prowadzi działalność gospodarczą i w związku z tym może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków wynajmowanych, wydzierżawianych, używanych na potrzeby upadłości; amortyzacja od ww. środków trwałych będzie więc kosztem uzyskania przychodu.

Niniejsze postanowienie rozstrzyga zapytanie Jednostki – w odniesieniu do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wynajmowanych pomieszczeń oraz wydzierżawianych maszyn. Problem amortyzacji środków trwałych używanych na potrzeby upadłości rozstrzyga odrębne postanowienie.

Zgodnie z treścią przepisu art. 16f ust. 1 ustawy z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) „podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b”.

W przedmiotowym zapytaniu spółka w upadłości informuje, że część jej składników majątkowych jest m.in. wynajmowana lub wydzierżawiana.

W myśl art. 2 ustawy z dn. 02.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807, ze zm.) „działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”.

Wg rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 06.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 89, poz. 844, ze zm.) – „usługi wynajmowania nieruchomości stanowiących majątek własny” sklasyfikowane zostały pod symbolem 70.2 PKWiU, natomiast „usługi wynajmu pozostałych maszyn i urządzeń” posiadają w klasyfikacji PKWiU symbol 71.3.

Najem pomieszczeń oraz dzierżawa maszyn stanowią zatem określone kategorie działalności usługowej, towarzyszy im zarobkowy cel działalności, a specyfika tego rodzaju działalności wskazuje, iż działalność jest wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Z powyższego wynika, iż wynajem pomieszczeń oraz dzierżawa maszyn zawierają się w wyż. cyt. definicji działalności gospodarczej.

Kierując się ww. rozstrzygnięciem stwierdzić należy, iż występujący z przedmiotowym zapytaniem podatnik, który wynajmuje pomieszczenia oraz wydzierżawia maszyny – prowadzi działalność gospodarczą, w związku z czym jest uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych – na mocy art. 16f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z ww. przepisem amortyzacji podlegają środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.

W przypadku stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika (wynajem pomieszczeń, dzierżawa maszyn) – zastosować należy art. 16a ust. 1 wyż. cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym „amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

    1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
    2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
    3) inne przedmioty

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi”.

Z regulacji zawartych w wyż. cyt. art. 16f ust. 1 oraz 16a ust. 1 – w odniesieniu do sytuacji podatnika – wynikają 2 warunki, których spełnienie jest niezbędne dla dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych:

    1. spółka w upadłości musi prowadzić działalność gospodarczą;
    2. amortyzacji mogą podlegać środki trwałe wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu lub dzierżawy.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez „U...” S.A. wynika, że Spółka wypełnia w całości ww. warunki, ponieważ jak rozstrzygnięto – wynajmując lub wydzierżawiając składniki majątkowe – prowadzi działalność gospodarczą, natomiast amortyzacji podlegać będą środki trwałe oddane do używania na podstawie umowy najmu lub dzierżawy.

Z przytoczonej wyżej treści przepisów art. 16f ust. 1 oraz art. 16a ust. 1 wynika, że dokonywane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne od wynajmowanych bądź wydzierżawianych środków trwałych będą stanowiły koszty uzyskania przychodów – co jest zgodne ze stanowiskiem przedstawionym przez Spółkę.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej właściwe dla strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia – art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj