Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sopocie
PDDG/415-7/11356/06
z 31 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDDG/415-7/11356/06
Data
2006.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Sopocie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
małżonek
osoby współpracujące
podróż służbowa (delegacja)


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej zaliczyć można wydatki poniesione w związku z podróżami służbowymi zarówno krajowymi jak i zagranicznymi?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 §1 oraz art. 14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31-03-2006 roku (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 03-04-2006 roku), uzupełnionego w dniu 20-04-2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wartości podróży służbowych krajowych i zagranicznych, wypłaconych osobie współpracującej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sopocie uznaje stanowisko przedstawione we wskazanym wniosku za prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego i w obowiązującym stanie prawnym.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz danych będących w posiadaniu tutejszego organu podatkowego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie handlu winami. Natomiast w swoim zapytaniu wskazuje Pani, iż mąż jest osobą współpracującą i podczas wyjazdów krajowych i zagranicznych (delegacji) reprezentuje firmę. Według Pani stanowiska, wydatki poniesione w związku z wyjazdami służbowymi męża (osoby współpracującej) stanowią koszty uzyskania przychodów, zgodnie zapisami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Strona wnosi o wyjaśnienie następującej kwestii:

Czy do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej zaliczyć można wydatki poniesione w związku z podróżami służbowymi zarówno krajowymi jak i zagranicznymi?

Zdaniem podatniczki omawiane wydatki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, a zatem można zaliczyć ich wartość w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym jest następująca.

O tym co stanowi koszt uzyskania przychodu rozstrzyga ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst w Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późniejszymi zmianami). Według generalnej klauzuli zawartej w art. 22 ust. 1 powyższej ustawy wydatek poniesiony przez podatnika stanowi koszt uzyskania przychodu jeżeli:

- został poniesiony w celu jego osiągnięcia, co oznacza, że za koszt uzyskania przychodu może być uznany wydatek, który powstaje w związku ze źródłem przychodu i jest o charakterze przyczynowo-skutkowym lub gospodarczym,

- nie został wymieniony przez ustawodawcę w art. 23 wyżej cytowanej ustawy,

- został właściwie udokumentowany.

W myśl zapisu art. 23 ust. 1 pkt 52 wyżej wymienionej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Powyższy przepis oznacza, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wartość diet związanych z podróżami służbowymi osób współpracujących, w wysokości nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom, określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236 poz. 1990 z późniejszymi zmianami). Odnośnie podróży zagranicznych odrębne przepisy, o których mowa w zdaniu poprzednim to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 z późniejszymi zmianami).

Warunkiem zastosowania przepisu art. 23 ust. 1 pkt 52 wyżej wymienionej ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych jest jednak ustalenie zakresu pojęcia podróży służbowej. Przepisy podatkowe jak i przepisy odrębne, o których mowa w powołanym przepisie art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy nie definiują tego pojęcia. Kierując się jednak faktem, iż zgodnie z art. 29 § 1 ustawy z dnia 26.06.1974 roku Kodeks Pracy (Dz. U. z 1998 roku Nr 21, poz. 94 z późniejszymi zmianami) elementem koniecznym umowy o pracę jest wskazanie miejsca świadczenia pracy - przyjąć należy, iż podróżą służbową pracownika jest wyjazd na polecenie pracodawcy poza stałe miejsce świadczenia pracy wynikające z umowy o pracę. Natomiast zgodnie z przepisem art. 775 § 1 wyżej wymienionej ustawy z dnia 26.06.1974 roku Kodeks Pracy, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

W świetle powyższego podróżą służbową będzie wyjazd podjęty na polecenie właściciela firmy albo przez samego właściciela w celu wykonania pojedynczego zadania, który odbywa się poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy albo też poza miejscem, które zostało określone przez właściciela firmy jako miejsce wykonywania obowiązków umownych, a który jednocześnie ma związek z wykonywaniem zadań służbowych (wiążących się z działalnością firmy).

W związku z tym stwierdzić należy, iż w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, podróżą służbową jest wyjazd związany z tą działalnością poza stałe miejsca jej prowadzenia, który wskazuje na incydentalność i tymczasowość pobytu w miejscu wykonywania zadania.

Treść art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst w Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika, w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Zatem, wydatki związane z przejazdami w podróży służbowej samochodem osobowym , niestanowiącym środka trwałego firmy, a będącym własnością osoby współpracującej (męża) podlegają limitowaniu. Ich wysokość nie może bowiem przekroczyć kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km właściwej dla danego samochodu. Przejechane przez osobę współpracującą kilometry muszą być w takim przypadku udokumentowane w ewidencji przebiegu. Przez stawkę za 1 km rozumie się stawkę określoną dla samochodów osobowych, uwzględniającą odpowiednio pojemność silnika.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym, kosztem uzyskania przychodów w pełnej wysokości będą faktycznie poniesione w podróży i prawidłowo udokumentowane wydatki dotyczące kosztów noclegu, wyżywienia oraz opłat za wizę itp. Natomiast diety z tytułu podróży służbowych osoby współpracującej będą stanowić koszt uzyskania przychodów w wysokości nie przekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom, zaś wydatki dotyczące kosztów przejazdu prywatnym samochodem osobowym (będącym własnością osoby współpracującej) podlegają limitowaniu, zaś ich wysokość nie może przekroczyć kwoty wnikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km właściwej dla danego samochodu. Ponadto należy pamiętać, iż wydatki z tytułu używania prywatnego samochodu osobowego dla potrzeb działalności podatnika mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu wyłącznie wówczas, gdy prowadzona jest przez osobę używającą tego pojazdu ewidencja przebiegu pojazdu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj