Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD-II-A/415/3/07
z 2 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
AD-II-A/415/3/07
Data
2007.05.02



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
kapitały pieniężne
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
W jaki sposób ustalić koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny: 1/ gdy wnosi się nieruchomość w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bezpośrednio z przedsiębiorstwa prowadzonego w formie indywidualnej działalności gospodarczej; 2/ gdy wycofa się nieruchomość z majątku przedsiębiorstwa prowadzonego w formie indywidualnej działalności gospodarczej, a po pewnym czasie wniesie się ją w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.


Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W ewidencji środków trwałych dotyczącej tej działalności widnieje nieruchomość, której wartość początkową ustalono według wartości rynkowej. Podatnik ma zamiar wnieść tę nieruchomość aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i w zamian objąć udziały w tej spółce.

Stanowisko podatnika:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Kosztem uzyskania tego przychodu zgodnie z treścią art. 22 ust. 1e ww. ustawy jest wartość początkowa przedmiotu wkładu, zaktualizowana zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszona o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych. Dochodem zgodnie z art. 30b ust.2 pkt 5 cytowanej ustawy jest zaś różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny wniesiony w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodu określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e – osiągnięta w roku podatkowym.

Podatnik jako „wartość początkowa przedmiotu wkładu” rozumie wartość, po której wprowadzono przedmiot aportu do przedsiębiorstwa, które prowadzi jako osoba fizyczna (po cenie rynkowej w momencie wprowadzenia).

W sytuacji gdy najpierw wycofa się nieruchomość z majątku przedsiębiorstwa prowadzonego w formie indywidualnej działalności gospodarczej, a po pewnym czasie wniesie się ją w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, podatnik za koszt uzyskania przychodu z wymienionego źródła uważa wartość rynkową nieruchomości ustaloną jako wartość początkową na dzień wniesienia aportu do spółki.

Organ podatkowy dokonał następującej oceny prawnej.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Podatnik właściwie wskazał, że źródłem przychodu zgodnie z art. 17 ustawy są kapitały pieniężne, w tym nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni obejtych w zamian za wkład niepieniężny (art. 17 ust. 1 pkt 9).

Koszty uzyskania tego przychodu zostały uregulowane w art. 22 ust. 1e wymienonej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku środków trwałych (takich jak wymieniona w stanie faktycznym nieruchomość wykazana w ewidencji środków trwałych jednoosobowej działalności gospodarczej podatnika), ma zastosowanie przytoczony przez wnioskodawcę przepis art. 22 ust. 1e pkt 1. Na jego mocy kosztem uzyskania przychodów jest wartość początkowa przedmiotu wkładu, zaktualizowana zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszona o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych. Za pojęcie wartość początkowa (przedmiotu wkładu) należy uważać wartość w jakiej wprowadzono nieruchomość do ewidencji środków trwałych, ustaloną zgodnie z art. 22g ustawy.

Zatem stanowisko podatnika w tym zakresie jest prawidłowe.

W drugiej części wniosku, podatnik analizuje sytuację, gdy przedmiot aportu zostałby uprzednio wycofany z ewidencji środków trwałych indywidualnej działalności gospodarczej. Tym samym przestałby być środkiem trwałym w rozumieniu przepisów podatkowych.

Na dzień objęcia udziałów w spółce, nie można w tym stanie faktycznym zastosować przepisów art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy. Ustawodawca jednak w art. 22 ust. 1e pkt 3 ustawy określił właściwy sposób określenia kosztów uzyskania przychodów z tego źródła przychodów w takiej sytuacji.

Przepis ten stanowi, że koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika – jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki („wycofana nieruchomość” nie będzie już środkiem trwałym). Pod pojęciem wydatków uprzednio zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów należy rozumieć przede wszystkim dokonane odpisy amortyzacyjne – w czasie gdy przedmiotowa nieruchomość była środkiem trwałym wykorzystywanym w indywidualnej działalności gospodarczej.

Wobec powyższej regulacji stanowisko podatnika, w części dotyczącej ujęcia w koszty uzyskania przychodu z kapiałów pieniężnych – wartości rynkowej wycofanej z działalności gospodarczej nieruchomości, należy uznać za nieprawidłowe.

Podatnik prawidłowo wskazał, że dochodem z tego źródła przychodów, zgodnie z art. 30b ust.2 pkt 5 cytowanej ustawy jest zaś różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny wniesiony w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodu określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e – osiągnięta w roku podatkowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj