Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/436-4/MG/06
z 30 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/436-4/MG/06
Data
2007.01.30



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
podatek od czynności cywilnoprawnych
podział spółki
zmiana umowy


Pytanie podatnika
Czy wystąpi obowiązek zapłaty podatku od czynnosci cywilnoprawnych, gdy w wyniku podziału dochodzi do obniżenia kapitału zakładowego A i jednoczesnego zwiększenia o tę samą wartość kapitału zakładowego B, a wcześniej umowa spółki A została opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub przed 1 stycznia 2001 r. opłatą skarbową?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, o

pisane w piśmie z dnia 27 października 2006 r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 27 października 2006 r. (złożone w kancelarii tut. Urzędu w dniu 30 października 2006 r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego w Jej in

dywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

A S.A. (zwana dalej A) z siedzibą w G... przy ul. G... 44, prowadzi wyłącznie działalność handlową w branży energetycznej oraz chemicznej. Dodatkowo jest właścicielem następujących instalacji: CDN, CDS I i II, preparacji smół i paków, stokażu smoły i produktów smołowych z LOS-em, zlokalizowanych na działkach w K, które stanowią własność osoby trzeciej. A wynajmuje powyższe instalacje na rzecz B Sp. z o.o. (zwanej dalej B). A dodatkowo posiada jeszcze inne niż wynajmowane B produkcyjne środki trwałe, które są wynajmowane na rzecz C S.A. A nie prowadzi działalności produkcyjnej we własnym zakresie, gdyż majątek związany z produkcją jest wynajmowany B oraz C S.A.. Za najem powyższych instalacji oraz wykonywanie obsługi technologicznej i operacyjnej instalacji (obsługa następuje przez zatrudnianie a następnie udostępnianie wykwalifikowanych pracowników) A otrzymuje miesięczny czynsz od B zgodnie z umową najmu. B korzystają z wynajmowanych obiektów w celu prowadzenia własnej działalności produkcyjnej i handlowej, zobowiązane są natomiast do utrzymywania wynajmowanych instalacji w należytym stanie technicznym. Działalność tę B prowadzą na własny koszt i ryzyko oraz ponoszą za nią pełną odpowiedzialność prawną. Ponadto B prowadzą na rzecz A usługi w zakresie prowadzenia spraw kadrowych i płacowych dla pracowników A zatrudnionych przy przedmiotowych instalacjach, za co B otrzymują od A zryczałtowane wynagrodzenie miesięczne.A zamierza dokonać restrukturyzacji poprzez wydzielenie wynajmowanych Węglopochodnym środków trwałych związanych z działalnością produkcyjną oraz przeniesienie ich do istniejącej spółki – B.Wnioskodawca informuje również, iż D AG z siedzibą w Niemczech jest 100% udziałowcem zarówno A jak i B. Powyższa restrukturyzacja zostanie przeprowadzona w formie podziału przez wydzielenie majątku do istniejącego podmiotu (na podstawie art. 529 ust. 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych).W przedstawionym stanie faktycznym, B wnoszą o potwierdzenie przez tutejszy Urząd prawidłowości stanowiska w zakresie podatkowych konsekwencji planowanego podziału przez wydzielenie części majątku związanego z działalnością produkcyjną do istniejącej spółki, w szczególności:
Czy przeprowadzenie podziału A w przedstawionym powyżej zakresie będzie skutkowało obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przez B tylko od efektywnego wzrostu sumy kapitału zakładowego spółki dzielonej (A) i spółki przejmującej (B), który może ewentualnie nastąpić w wyniku podziału.
Zdaniem Spółki w sytuacji, gdy w wyniku podziału dochodzi do obniżenia kapitału zakładowego A i jednoczesnego zwiększenia o tę samą wartość kapitału zakładowego B, a wcześniej umowa spółki A została opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub przed 1 stycznia 2001 r. opłatą skarbową, obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi. Obowiązek taki powstanie od różnicy pomiędzy majątkiem wniesionym do B i związanym z tym podwyższeniem kapitału zakładowego a wartością obniżonego kapitału zakładowego w A.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399, ze zmianami) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.Zgodnie z treścią art. 1 ust 3 pkt 2 i 3 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się: ad. pkt 2 - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty, ad. pkt 3 - przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego.Podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, przy zmianie umowy spółki, stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.Mając na uwadze przedstawiony stan prawny stwierdzić należy, że podwyższenie kapitału zakładowego powodować będzie powstanie obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast w ściśle określonych sytuacjach, wyszczególnionych w powołanym art. 6 ust. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, możliwe jest zmniejszenie podstawy opodatkowania. Jednakże zauważyć należy, iż jest to katalog zamknięty, tym samym realizuje postulat pewności podatkowej i przestrzegania praw podatnika, a także uniknięcia trudności interpretacyjnych.Zgodnie z art. 6 ust. 9 pkt 5 cytowanej ustawy od podstawy opodatkowania odlicza się wartość wkładów do spółki albo wartość kapitału zakładowego wynikającą z umowy spółki lub jej zmiany, związanej z przekształceniem, podziałem lub łączeniem spółek, która była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych przed dokonaniem tych czynności.W przedstawionym stanie faktycznym Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, w oparciu o wyżej powołane przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych potwierdza stanowisko Jednostki w zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w związku z przejęciem części majątku innej spółki w wyniku jej podziału przez wydzielenie w myśl art. 529 § 1 ust. 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zmianami).

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji.Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej poniższa interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.Stosownie do postanowień art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 i art. 223 § 1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj