Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
III/433-6/07
z 26 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/433-6/07
Data
2007.02.26



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
marża
opłata
podatek od czynności cywilnoprawnych


Pytanie podatnika
dotyczy prawidłowego ustalenia marży podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Wnioskiem z dnia 4 stycznia 2007r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy ponoszona przez nabywcę opłata z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych pomniejsza podstawę marży, od której naliczany jest podatek VAT, zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskodawcy ponoszona opłata w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych jest kosztem pomniejszającym wartość, od której naliczony zostaje podatek VAT. Wynika to z faktu, iż uiszczenie takiej opłaty stanowi nieodłączny koszt zakupu pojazdu.

Stosownie do treści art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych (...) nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Podkreślić należy, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia kwoty nabycia. Niezbędne jest zatem odwołanie się w tym zakresie do definicji zawartej w VI Dyrektywie Rady z dnia 17 maja 1977r. (art. 26a część B ust. 3), z której wynika, iż przez kwotę nabycia należy rozumieć wszystko, co składa się na wynagrodzenie, które podatnik zapłacił podmiotowi, od którego towar nabył. Oprócz ceny mogą to więc być wydatki bezpośrednio związane z daną transakcją lub towarzyszące, np.: koszty transportu, prowizji, ubezpieczenia, jak również podatki i cła, ale tylko wówczas, gdy są one pobierane przez sprzedawcę i stanowią składnik ceny.

Podatek od czynności cywilnoprawnych nie stanowi elementu kwoty nabycia, nie został bowiem zapłacony na rzecz dostawcy, jako należne mu wynagrodzenie, ale jako danina publicznoprawna, należna Skarbowi Państwa.

Powyższe oznacza, iż nieprawidłowe byłoby ustalenie podstawy opodatkowania obniżając ją o wartość podatku PCC.

W odniesieniu do kwestii dotyczącej korekty w sytuacji podwyższenia przez organ skarbowy kwoty, wg której ustalono wysokość PCC tut. organ podatkowy stwierdza, iż wobec przedstawionej interpretacji ewentualne podwyższenie podatku od czynności cywilnoprawnych nie wpływa na podstawę opodatkowania; nie ma więc podstawy do skorygowania wcześniejszego rozliczenia.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj