Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF2/415-84/117/06/AZ
z 19 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF2/415-84/117/06/AZ
Data
2006.06.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przychód z działalności wykonywanej osobiście
usługi reklamowe


Pytanie podatnika
Czy przychody uzyskane przez podatnika z tytułu zamieszczania na stronach internetowych reklamy kontekstowej można uznać za przychody z osobiście wykonywanej działalności?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.02.2006r. przekazanego do tut. organu przy piśmie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 13.03.2006r. nr 1401/FB/070-42/MD/06 (data wpływu do tut. Urz#234;du 17.03.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku – za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.03.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż osiąga Pan dochody z tytułu zamieszczania na swoich stronach internetowych reklamy kontekstowej. W praktyce odbywa się to w ten sposób, że wyświetlają się reklamy reklamodawców, które są powiązane tematycznie z zawartością strony internetowej Wnioskodawcy. Za wykonywaną pracę wynagrodzenie wypłaca firma mająca siedzibę w USA, która jest jednocześnie pośrednikiem pomiędzy Panem a reklamodawcami. Środki pieniężne wypłacane są w postaci czeku dolarowego, ale dopiero po przekroczeniu ustalonej kwoty, co powoduje, że za niektóre miesiące Wnioskodawca nie osiąga przychodów z w/w tytułu. Z firmą pośredniczącą „G” nie została podpisana żadna umowa, a jedynie Stronę zobligowano do zaakceptowania regulaminu. Wnioskodawca nie płaci podatków w USA i działa całkowicie poza granicami tego kraju.

Zdaniem Wnioskodawcy, w powyższej sprawie mają zastosowanie przepisy:

– art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przychody z samodzielnie wykonywanej działalności) – w zakresie osiąganych przychodów w związku z zamieszczaniem na stronach internetowych reklam kontekstowych,

– art. 22 ust. 9 pkt 4 powołanej ustawy (koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 ) - w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów w związku z zamieszczaniem na stronach internetowych reklam kontekstowych .

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ww. ustawy. W punkcie 2 tego artykułu jako źródło przychodu wymieniono działalność wykonywaną osobiście. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż świadczy Pan usługi w zakresie zamieszczania reklamy kontekstowej na swojej stronie internetowej, do których będą miały zastosowanie przepisy art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle powołanego powyżej przepisu, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (...). Art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 – 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 11 ust.3 w/w ustawy, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzysta podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4. W myśl art. 11 ust. 4 w/w ustawy, jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Pojęcie kosztu określone zostało w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Doprecyzowanie powyższego uregulowania prawnego zawarte zostało w ust. 9 pkt 4 cytowanego przepisu, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodu z tytułu osobiście wykonywanej działalności określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Zgodnie z art. 44 ust. 1a powołanej ustawy, podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników m in. z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 – 9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a. Przepis art. 44 ust. 3a stanowi z kolei, iż podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub ust. 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu. Podatnik przy obliczaniu zaliczki może stosować zamiast stawki 19% odpowiednio stawkę 30% lub 40%. Zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3a zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 1 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 44 ust. 3c powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Stosownie do zapisu art. 45 ust. 1 w/w ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz treść powołanych powyżej uregulowań prawnych, przychody uzyskane z tytułu zamieszczania na stronach internetowych reklamy kontekstowej, uznać można za przychody z osobiście wykonywanej działalności.

W świetle w/w przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik jest obowiązany za miesiące, w których uzyskał dochód (środki pieniężne zostały postawione do jego dyspozycji) :

– wpłacać zaliczki miesięczne na podatek dochodowy w wysokości 19% dochodu (przychody pomniejszone o 20% koszty uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie społeczne) w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego,

– składać deklaracje o wysokości uzyskanego dochodu - PIT-53 w terminach płatności zaliczek.

Natomiast po zakończeniu roku podatkowego tj. w terminie do dnia 30 kwietnia następującego po roku podatkowym, podatnik jest obowiązany do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym na formularzu PIT-36.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj