Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-III-2-443/23/07/TL
z 27 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-III-2-443/23/07/TL
Data
2007.02.27



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
materiały biurowe
nieodpłatne przekazanie rzeczy
opodatkowanie
związek zawodowy


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności nieodpłatnego przekazania przez Podatnika materiałów biurowych na potrzeby związków zawodowych.


Działając na podstawie art. 14a, art. 169 § 4 w związku z art. 169 § 1, art. 216 i art. 217, ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 20.11.2006 r. (data wpływu do tutejszego urzędu: 27.11.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności nieodpłatnego przekazania przez Podatnika materiałów biurowych na potrzeby związków zawodowych – w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego, uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 27.11.2006 r. do tutejszego urzędu wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności nieodpłatnego przekazania przez Podatnika materiałów biurowych na potrzeby związków zawodowych – w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Pismem z dnia 04.12.2006 r. (znak: ŁUS-III-2-446/2541/06/TL) Podatnik został wezwany w trybie art. 169 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa do uzupełnienia braków formalnych wniosku w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Dnia 19.12.2006 r. do tutejszego urzędu wpłynęło pismo Podatnika z dnia 12.12.2006 r., stanowiące odpowiedź na wezwanie.

Z w/w wniosku wynika, iż Spółka jest zobowiązana m.in. do nieodpłatnego przekazywania materiałów biurowych na potrzeby działających w niej związków zawodowych. Powyższe nieodpłatne przekazania, realizowane są w oparciu o przepisy ustawy o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.), uregulowania wynikające z Umowy Społecznej zawartej pomiędzy Spółką a organizacjami związkowymi w niej działającymi oraz w oparciu o umowy zawarte odrębnie z każdym związkiem zawodowym.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka pyta, czy wyżej wymieniona czynność nieodpłatnego przekazania materiałów biurowych na rzecz związków zawodowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podatnik zauważa, iż zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, pracodawca na warunkach określonych w umowie jest zobowiązany udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy. W przypadku Spółki, zobowiązanie do nieodpłatnego przekazywania towarów na rzecz związków zawodowych zostało uregulowane w Umowie Społecznej ze wszystkimi związkami działającymi w Spółce oraz w umowach zawartych odrębnie z każdym związkiem zawodowym, jako uszczegółowienie Umowy Społecznej. Związek zawodowy dla prowadzenia swojej działalności statutowej, ma zatem prawo korzystać z rzeczy stanowiących własność pracodawcy, który ponosi koszt ich nabycia lub utrzymania. Podatnik twierdzi, że jeżeli obowiązek nieodpłatnego przekazywania przez Spółkę należących do niej towarów wynika z odrębnych przepisów, w tym w szczególności z ustawy o związkach zawodowych i postanowień porozumień zbiorowych, to takie nieodpłatne przekazania towarów na rzecz związków zawodowych należy uznać jako czynności związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Jeżeli zaś nieodpłatne przekazanie materiałów biurowych na rzecz związków zawodowych traktowane jest jako czynność związana z prowadzonym przedsiębiorstwem, to takie przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 w/w ustawy). Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części (...), a także grunty (art. 2 pkt 6 w/w ustawy).

Jednakże, na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W myśl art. 7 ust. 3 w/w ustawy przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek, ale z tym przypadkiem w przedmiotowym stanie faktycznym raczej nie mamy do czynienia.

Na wstępie należy zauważyć, iż z przywołanych przepisów art. 7 ust. 2 i art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług odczytywanych łącznie wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów, podlega nie tylko wszelkie przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia. Opodatkowane jest również wszelkie inne (w tym związane z prowadzonym przedsiębiorstwem) nieodpłatne przekazanie towarów nie stanowiących drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, próbek ani prezentów małej wartości. We wszystkich powyższych przypadkach opodatkowanie występuje tylko wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupionych towarów i usług podlegających przekazaniu. Przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie można rozpatrywać bowiem w oderwaniu od treści art. 7 ust. 3 ustawy. Przekazanie drukowanych materiałów informacyjnych i reklamowych oraz próbek jest niewątpliwie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a jednak dopiero na mocy przepisu szczególnego art. 7 ust. 3 ustawy, przekazanie tych kategorii towarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Regulacja art. 7 ust. 3 ustawy, która wyłącza opodatkowanie przekazania materiałów informacyjnych i reklamowych, próbek i prezentów małej wartości nie miałby sensu, gdyby na mocy art. 7 ust. 2 ustawy opodatkowaniu podlegało tylko przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zaprezentowana powyżej wykładnia przepisów art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług pozostaje też w zgodzie z unormowaniami art. 5(6) VI Dyrektywy VAT i orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (np. w sprawie C-48/97), w świetle których opodatkowaniu podlega wszelkie nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika, bez względu na to, czy zostało ono dokonane w ramach działalności gospodarczej (na cele związane z tą działalnością), czy też posłużyło celom innym niż działalność gospodarcza.

W tym miejscu, odnosząc się do stanowiska wyrażonego przez Spółkę we wniosku należy stwierdzić, że za przekazanie niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem można uznać takie przekazanie, które dokonywane jest bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku Wnioskodawcy, pomiędzy faktem przekazania materiałów biurowych na rzecz związków zawodowych, a wykonywaną działalnością gospodarczą (wskazaną w Krajowym Rejestrze Sądowym) nie występuje jakikolwiek związek. Czynność ta nie ma wpływu na przyszłe obroty przedsiębiorstwa, jak i na jego wizerunek czy odbiór przez kontrahentów obecnych lub potencjalnych. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż Podatnik dokonuje przedmiotowego przekazania na podstawie ustawy o związkach zawodowych i porozumień zbiorowych.

W świetle powyższych ustaleń trzeba stwierdzić, iż nieodpłatne przekazanie materiałów biurowych na rzecz związków zawodowych, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jeśli Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nieodpłatnie przekazywanymi towarami (na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Tym samym dla dokonania oceny, czy opisane we wniosku nieodpłatne przekazanie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług niezbędne jest stwierdzenie, czy Spółka miała prawo do odliczenia, w całości lub części, kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z w/w materiałami biurowymi.

Kwestię dokonywania odliczeń podatku naliczonego przez podatników podatku od towarów i usług regulują przepisy art. 86 i następnych ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Zasadą jest, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 cyt. ustawy). Jednakże w przepisach prawa podatkowego ustawodawca zdefiniował szereg ograniczeń i wyłączeń (o charakterze materialnym, formalnym i podmiotowym) w zakresie możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Możliwość zaliczenia omawianych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, stała się przedmiotem zapytania Spółki z dnia 20.11.2006 r. skierowanego do Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi. W odpowiedzi na w/w wniosek, tutejszy organ wydał postanowienie nr ŁUS-II-2-423/202/06/JB z dnia 20.02.2007 r., w którym uznał, iż wydatki poniesione przez Podatnika m.in. w związku z nieodpłatnym przekazaniem przez Podatnika materiałów biurowych na potrzeby związków zawodowych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, o których jest mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zatem nieodpłatne przekazanie materiałów biurowych (niebędących drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, prezentami o małej wartości czy próbkami) na rzecz związków zawodowych, zrealizowane w sytuacji, gdy Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tych towarów - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podsumowując, czynność nieodpłatnego przekazania materiałów biurowych na potrzeby związków zawodowych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wynika to z faktu, iż na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, co do zasady Spółka nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z przedmiotowymi towarami. W sytuacji natomiast, gdy przekazanie to spełnia warunki przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości czy próbek - wyłączenie tej czynności z zakresu opodatkowania przedmiotowym podatkiem wynika z innej podstawy prawnej, tj. przepisu art. 7 ust. 3 ustawy. Tymczasem Podatnik w stanowisku wyrażonym we wniosku z dnia 20.11.2006 r., słusznie uznając w/w usługi za czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług uzasadnił to błędnym stwierdzeniem, iż usługi te są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

W związku z powyższym, pomimo przedstawienia prawidłowej oceny co do kwestii niepodlegania opodatkowaniu w/w czynności, nie można uznać stanowiska Spółki dotyczącego przedmiotowego zagadnienia za prawidłowe i należało orzec jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj