Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB4/4306-1/07/Z-SIP-S
z 11 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB4/4306-1/07/Z-SIP-S
Data
2007.05.11


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
część wspólna nieruchomości
powstanie obowiązku podatkowego
rozbudowa budynku
wspólnota mieszkaniowa
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Czy w wyniku wyodrębnienia samodzielnego lokalu mieszkalnego w dobudowanej części budynku nastąpi nieodpłatne zniesienie współwłasności, które podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1993r. o podatku od spadków i darowizn


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - po rozpatrzeniu zażalenia Państwa ... z dnia 26 lutego 2007 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 9 lutego 2007 r. Nr PM-43-436/5/06 w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

zmieniam postanowienie organu pierwszej instancji i uznaję stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 4 grudnia 2006 r. za prawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 4 grudnia 2006 r wpłynął do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy wniosek Państwa ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w następującym stanie faktycznym.

Państwo ... jako małżonkowie będący właścicielami samodzielnego lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2000 r. Nr 80 poz. 903) w 2003 r. wystąpili do wspólnoty mieszkaniowej o zgodę na rozbudowę budynku mieszkalnego, położonego na gruntach stanowiących własność wspólną członków wspólnoty poprzez dobudowanie do istniejącego budynku dodatkowych trzech kondygnacji. W podjętej uchwale wspólnota wyraziła zgodę na nieodpłatne ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w wyniku rozbudowy i zobowiązała zarząd do zawarcia z Państwem ... umowy ustanawiającej odrębną własność lokalu w terminie 30 dni od dnia oddania do użytkowania dobudowanej części budynku. Koszty budowy obciążą podatników. W wyniku ustanowienia odrębnej własności lokalu nastąpi zmiana wysokości udziałów w nieruchomościach wspólnych i zostaną na nowo ustalone udziały właścicieli poszczególnych lokali. Ponadto, podatnicy wypłacą poszczególnym właścicielom lokali rekompensaty za zmniejszenie ich udziałów w nieruchomości wspólnej, będące skutkiem wyodrębnienia nowych lokali.

Zapytanie dotyczyło kwestii; czy w wyniku wyodrębnienia samodzielnego lokalu mieszkalnego w dobudowanej części budynku nastąpi nieodpłatne zniesienie współwłasności, które podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1993r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.)

Zdaniem podatników ustanowienie odrębnej własności lokalu w dobudowanej części budynku nie stanowi nieodpłatnego zniesienia współwłasności i tym samym nie ciąży na nich obowiązek podatkowy.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 9 lutego 2007 r. Nr PM-43-436/5/06 uznał, że przedstawione przez podatników stanowisko jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznał, iż mimo, że w przedstawionej sprawie nie doszło do faktycznego zniesienia współwłasności w sposób całkowity, ale za zgodą wszystkich następuje przyznanie rzeczy wspólnej jednemu ze współwłaścicieli, a zatem dochodzi do częściowego zniesienia współwłasności w istniejącej dotychczas formie i na nowych zasadach zostaną określone udziały w nieruchomości wspólnej.

W związku z tym, w ocenie organu pierwszej instancji powyższa czynność stanowić będzie nieodpłatne zniesienia współwłasności i podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Nie zgadzając się ze stanowiskiem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy podatnicy złożyli zażalenie na postanowienie, wnosząc o zmianę oceny prawnej dokonanej w postanowieniu i uznaniu ich stanowiska za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym, zważył co następuje:

W myśl art. 14b § 5 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowej organ odwoławczy po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego, jeżeli uzna, że zażalenie wniesione przez podatnika, płatnika lub inkasenta zasługuje na uwzględnienie.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy niewłaściwie ocenił treść czynności prawnej, której przedmiotem jest wyodrębnienie samodzielnego lokalu mieszkalnego w dobudowanej części budynku.

Zgodnie z art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) współwłasność występuje gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie więcej niż jednej osobie. Na gruncie obowiązującego ustawodawstwa można wyróżnić współwłasność łączną i współwłasność w częściach ułamkowych. Współwłasność w częściach ułamkowych polega na tym, że prawo własności przysługuje niepodzielnie kilku osobom, a każda z osób, którym przysługuje prawo własności ma w tym prawie określony ułamkowo udział. Zniesienie współwłasności na podstawie umowy może nastąpić tylko wtedy, gdy wszyscy współwłaściciele osiągną porozumienie co do wyjścia z niepodzielności co w konsekwencji doprowadzi do całkowitego zerwania więzi prawnej łączącej współwłaścicieli.

W omawianej sytuacji w wyniku zawarcia umowy przez współwłaścicieli nieruchomości wspólnej, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz.U. Nr. 80 poz. 903) zostanie określona powierzchnia samodzielnego lokalu mieszkalnego służącego wyłącznie właścicielowi (nieruchomość odrębna) oraz część służąca użytkowi wszystkich właścicieli lokali (nieruchomość wspólna) np. klatka schodowa, elewacje,dach.

W świetle art. 3 ust 1 ustawy o własności lokali w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Mając na uwadze, iż w niniejszej sprawie mamy do czynienia z czynnością ustanowienia odrębnej własności lokalu dokonaną na podstawie art. 7 oraz art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali, a nie nieodpłatnym zniesieniem współwłasności tym samym nie podlega ona podatkowi od spadków i darowizn. Przepis art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zawiera katalog zamknięty czynności prawnych, podlegających opodatkowaniu a umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu nie została w nim wymieniona.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatników i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Na decyzję tę służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj