Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.1-415-03/07
z 2 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.1-415-03/07
Data
2007.04.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
kwartał
rozliczanie (rozliczenia)
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Na czym polega kwartalne rozliczanie się podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i na jakich drukach to się odbywa.


Postanowienie

Na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 05 marca 2007 r. złożonego w tut. organie dnia 06 marca 2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

uznaję za prawidłowe

stanowisko Pani, iż zaliczki kwartalne na podatek dochodowy od osób fizycznych uiszcza się w terminie do 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który jest wpłacana zaliczka począwszy od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę wolną od podatku.

Uzasadnienie

W dniu 06 marca 2007 r. do tut. organu podatkowego wpłynął Pani wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego. Z treści złożonego wniosku wynika, co następuje.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w ramach Firmy Handlowo-Usługowej „...”.

Pyta Pani, na czym polega kwartalne rozliczanie się podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i na jakich drukach to się odbywa.

Uważa Pani, iż rozliczanie kwartalne powinno polegać na rozliczaniu się z urzędem skarbowym do 20 następnego miesiąca po upływie danego kwartału, o ile dochód za ten kwartał przekroczy kwotę wolną od podatku, natomiast o specjalnych deklaracjach służących do tego celu nic Pani nie wiadomo.

Tut. organ podatkowy rozstrzygając powyższą kwestię stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 44 ust. 3g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy uzyskujący dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej będący małymi podatnikami (czyli uzyskujący w poprzednim roku podatkowym przychody ze sprzedaży w wysokości nie przekraczającej 800.000 EURO) mogą wpłacać zaliczki kwartalne. Wysokość zaliczek za pierwszy, drugi i trzeci kwartał roku podatkowego ustala się w ten sposób, że:

– obowiązek wpłacania zaliczki powstaje począwszy od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,

– zaliczkę za ten kwartał stanowi podatek obliczony od dochodu pomniejszonego o kwoty odliczeń, o których mowa w art. 26 ustawy, zgodnie ze skalą podatkową umieszczoną w art. 27 tejże ustawy, obniżony następnie o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b wyżej wymienionej ustawy,

– zaliczkę za kolejne kwartały ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie kwartały.

W myśl przepisu ust. 6 tegoż samego artykułu zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za czwarty kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał trzeci, w terminie do dnia 20 grudnia. Deklaracji kwartalnych się nie składa, natomiast zgodnie z art. 45 podatnicy mają obowiązek składać urzędom skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. Ponadto w myśl art. 44 ust. 3i wcześniej wspomnianej ustawy o wyborze kwartalnego systemu rozliczeń z urzędem skarbowym podatnik ma obowiązek powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego do dnia 20 lutego danego roku podatkowego. Zawiadomienie to dotyczy również lat następnych, o ile podatnik nie zawiadomi w terminie do 20 lutego o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj