Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-15/07
z 27 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-15/07
Data
2007.03.27



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
usługi naprawy pojazdów samochodowych


Pytanie podatnika
Samochód który uległ wypadkowi został zakupiony na firmę z częściowym odliczeniem VAT. Jest majątkiem trwałym firmy. Służy on do przewozu zaopatrzenia tak surowców jak i wyrobów. Sprawca wypadku drogowego jest ubezpieczony w HDI Asekuracja. Koszt naprawy pokrył ubezpieczyciel. Czy można odliczyć podatek VAT od naprawy samochodu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art.14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.02.2007 r., uzupełnionego w dniu 26.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.02.2007 r. w tutejszym organie podatkowym został złożony wniosek, który został uzupełniony w dniu 26.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytanie: " Czy może Pan odliczyć podatek VAT od naprawy samochodu w kwocie 1 326,06 zł ?
Z treści wniosku wynika, że samochód który uległ wypadkowi został zakupiony na firmę z częściowym odliczeniem VAT. Jest majątkiem trwałym firmy. Służy on do przewozu zaopatrzenia tak surowców jak i wyrobów. Sprawca wypadku drogowego jest ubezpieczony w HDI Asekuracja. Koszt naprawy w kwocie netto 6 027,49 zł pokrył ubezpieczyciel. Pan natomiast zapłacił podatek należny wynikający z faktury otrzymanej od firmy Auto Expres W. Sowa za naprawę samochodu. Będąc podatnikiem VAT chciałby Pan odliczyć podatek wynikający z tej faktury. Ponieważ zakup pojazdu miał miejsce w 1999r., nie opłacał Pan aktualnie ubezpieczenia Auto Casco.
Opłacał Pan tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zdaniem Pana, poniesione koszty nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, a więc brak jest podstaw aby można było dokonać odliczenia podatku wynikającego z faktury.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami ) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Z powyższego wynika, że poniesione wydatki na remont samochodu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu jeżeli samochód objęty był ubezpieczeniem AC.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku VAT, wynikającego z faktury dokumentującej wydatki poniesione za naprawę samochodu, ponieważ uszkodzony samochód nie był objęty ubezpieczeniem Auto Casco.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj