Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/1/415-38/30c/23/07/BB
z 16 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/415-38/30c/23/07/BB
Data
2007.05.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy remontując zakupione mieszkanie należy przyjąć wartość faktur brutto zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych służących do remontu oraz faktur brutto robocizny z tytułu prac remontowych powyższego mieszkania jako koszt?


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest Pan podatnikiem podatku VAT i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje mieszkania uprzednio już zamieszkiwane, remontuje je i sprzedaje. Korzysta więc Pan ze zwolnienia odnośnie podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i 10 ustawy o VAT.
W tak przedstawionym stanie faktycznym wątpliwość Pana dotyczy następującej kwestii, tj. czy remontując zakupione mieszkanie należy przyjąć wartość faktur brutto zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych służących do remontu oraz faktur brutto robocizny z tytułu prac remontowych powyższego mieszkania jako koszt?

STANOWISKO PODATNIKA
"Remontując zakupione mieszkanie powinienem przyjąć wartość faktur brutto zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych służących do remontu oraz faktur brutto robocizny z tytułu prac remontowych powyższego mieszkania jako koszt."

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Stosownie do przepisu art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:
- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
W myśl w/w przepisu podatek naliczony jest kosztem uzyskania przychodów, m.in. w sytuacji, jeżeli podatnik nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług.
Podkreślić jednak należy, iż aby podatek naliczony VAT mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, to wydatek, z którym związany jest ten podatek, musi stanowić koszt uzyskania przychodów w myśl cytowanego wyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pan podatnikiem podatku VAT i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje mieszkania uprzednio już zamieszkiwane, remontuje je i sprzedaje. Korzysta Pan ze zwolnienia odnośnie podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i 10 ustawy o VAT.
Zatem, mając na uwadze cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, że podatek naliczony od dokonanych zakupów materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz robocizny stanowi koszt uzyskania przychodów ; w związku powyższym kosztem podatkowym będzie wartość brutto wynikająca z posiadanych faktur.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż przedstawione w przedmiotowej sprawie stanowisko jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj