Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/425-29/17a/14/07/BB
z 20 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/425-29/17a/14/07/BB
Data
2007.04.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód podlegający opodatkowaniu
wspólnota mieszkaniowa
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy w związku z nowelizacją ustawy o podatku CIT wspólnota mieszkaniowa jest zobowiązana płacić podatek dochodowy od osób prawnych w 2007 roku?


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wspólnotę Mieszkaniową tworzy 16 właścicieli. Przychodem są wpływy z opłat pobieranych od właścicieli (tzw. czynsze). Wspólnota nie posiada lokat bankowych, przychodów z najmu, z dzierżawy nieruchomości wspólnej lub jej części; nie prowadzi też żadnej działalności gospodarczej. Z uzyskanych przychodów pokrywane są koszty centralnego ogrzewania, wody, wywozu śmieci i koszty zarządu nieruchomością. Wpływy te zawierają też wpłaty właścicieli na fundusz remontowy. Wpłaty na pokrycie kosztów mediów są rozliczane z końcem każdego roku, a nadwyżki zwracane właścicielom. Ale np. nadwyżka za centralne ogrzewanie za rok ubiegły jest zwracana w czerwcu roku następnego. Przechodzą też na rok następny środki zgromadzone na funduszu remontowym (w części lub w całości, jeśli gromadzone są środki na wykonanie większych prac remontowych).
W tak przedstawionym stanie faktycznym Wspólnota prosi o jednoznaczną odpowiedź w kwestii płacenia lub zwolnienia z podatku. Jeśli Wspólnota byłaby zwolniona, to czy musi składać jakieś zawiadomienie lub oświadczenie? Gdyby zaś okazło się, że Wspólnota jest zobowiązana płacić podatek, to chciałaby wpłacać go kwartalnie zgodnie z art. 25 ust. 1c ustawy, tj. w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale (czy na to też potrzebne jest dodatkowe zawiadomienie?)

STANOWISKO PODATNIKA
"Z ustawy o własności lokali (art. 12 ust. 2) wynika, że przychody z nieruchomości wspólnej przypadają właścicielom lokali, a nie wspólnocie. Skoro więc wspólnota nie ma przychodów, nie ma więc i dochodów, czyli nie może być obciążona podatkiem od dochodów. A ponieważ nie prowadzimy żadnej innej działalności gospodarczej i nie mamy przychodów z najmu części nieruchomości wspólnej, lokali użytkowych, z dzierżaw elewacji, posesji i dachów pod reklamy, z odsetek od lokat, bo takich nie posiadamy, to uważamy, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób prawnych."

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm./ - w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r. - podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.
Natomiast przepis art. 25 ust. 1b ustawy stanowi, że podatnicy rozpoczynający działalność, w pierwszym roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1c, oraz mali podatnicy, mogą wpłacać zaliczki kwartalne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. Przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego.
W myśl przepisu art. 25 ust. 1e ustawy podatkowej, podatnicy, którzy wybrali kwartalne wpłaty zaliczek, o których mowa w ust. 1b, mają obowiązek w terminie do dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody.
Przepis powyższy stanowi o obowiązku zawiadomienia w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze kwartalnych wpłat zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych - w terminie do dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego.
Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy podatkowej zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1e, dotyczy lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnych wpłat zaliczek.
Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
Przepis ten nie daje wspólnocie mieszkaniowej przymiotu osoby prawnej, lecz przymiot jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, będącej podmiotem praw i obowiązków (posiadającej zdolność sądową i procesową).
W myśl art. 1 ust. 2 ustawy podatkowej, przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.
Tym samym wspólnoty mieszkaniowe jako jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej podlegają przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Jak stanowi natomiast art. 7 ust. 2 ustawy podatkowej, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy podatkowej przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Oznacza to, że wszystkie środki pieniężne, jakie wpływają na rachunek wspólnoty stanowią w rozumieniu ustawy podatkowej przychód. Bez znaczenia jest źródło ich pochodzenia – czy zostały uzyskane jako pożytki z nieruchomości wspólnej czy też otrzymane w inny sposób. Dotyczy to również uiszczonych przez członków wspólnoty zaliczek w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu, do których należą m.in. wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, wydatki na utrzymanie porządku i czystości itp.
Natomiast definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1, tj. kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.
Zatem, w przypadku wspólnoty mieszkaniowej, kosztami podatkowymi będą w pierwszym rzędzie wszelkie wydatki ponoszone na uregulowanie kosztów utrzymania nieruchomości, w tym opłaty eksploatacyjne.
Od 1 stycznia 2007r. na mocy wprowadzonego przez art. 1 pkt 18 lit. a) ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006r. Nr 1217, poz. 1589) pkt 44 w art. 17 ust.1 cytowanej wcześniej ustawy podatkowej wolne od podatku dochodowego są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Zgodnie z art. 25 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że jest podatnikiem, o którym mowa w ust. 4, i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e i 1f jest zwolniony od obowiązków wynikających z ust. 1 od dnia złożenia tego oświadczenia. W przypadku zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie podatnik, bez wezwania, jest obowiązany stosować przepisy ust. 1- 4.
Należy zauważyć, że ust. 4 cytowanego art. 25 ustawy podatkowej dotyczy podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 (w tym także wspólnot mieszkaniowych).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przychodem Wspólnoty są wpływy z opłat pobieranych od właścicieli (tzw. czynsze). Wpływy te zawierają też wpłaty właścicieli na fundusz remontowy. Wspólnota nie posiada lokat bankowych, przychodów z najmu, z dzierżawy nieruchomości wspólnej lub jej części; nie prowadzi też żadnej działalności gospodarczej. Z uzyskanych przychodów pokrywane są koszty centralnego ogrzewania, wody, wywozu śmieci i koszty zarządu nieruchomością.
Tut. organ podatkowy zauważa, że w przedstawionym stanie faktycznym Wspólnota może osiągać przychody z tytułu odsetek bankowych naliczonych od zgromadzonych środków na rachunku funduszu remontowego Wspólnoty lub od nierozliczonych wpłat za centralne ogrzewanie.
W ocenie tut. organu podatkowego odsetki od rachunku funduszu remontowego Wspólnoty Mieszkaniowej, nie mieszczą się w pojęciu "dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi", albowiem środki pieniężne nie stanowią zasobu mieszkaniowego. W konsekwencji odsetki te nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 14 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy czym cel, na jaki zostaną przeznaczone, pozostaje bez znaczenia.
Zatem mając na uwadze cytowane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż w 2007r. opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody Wspólnoty Mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko Wspólnoty przedstawione w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj