Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-2/07
z 16 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-2/07
Data
2007.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
refakturowanie
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy refaktura wystawiona w walucie PLN dla kontrahenta w Wielkiej Brytanii na wartość netto równoważną poszczególnycm pozycjom z faktury zakupowych oraz zawierająca stawki VAT pokrywające się ze stawkami na fakturach zakupowych jest prawidłowa?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art.14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.12.2006 r. nr 2592/2006 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.12.2006 r. w tut. organie podatkowym został złożony wniosek nr 2592/06, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytania :
- czy refaktura wystawiona w walucie PLN dla kontrahenta w Wielkiej Brytanii na wartość netto równoważną poszczególnym pozycjom z faktur zakupowych oraz zawierająca stawki VAT pokrywające się ze stawkami na fakturach zakupowych jest prawidłowa z punktu widzenia ustawy o podatku od towarów i usług ?
Z treści wniosku wynika, że Spółka w oparciu o umowę na dostawę urządzeń z kontrahentem z Wielkiej Brytanii otrzymuje urządzenia dostarczane z Izraela gdzie mieści się zakład produkcyjny dostawcy. Zgodnie z warunkami umowy Spółka płaci dostawcy koszty dostawy wg ustalonych w umowie kwot przy czym dostawca w ramach tych kwot zobowiązany jest dostarczyć urządzenia do siedziby Spółki mieszczącej się w Nowym Sączu. Koszty dostawy w wysokości określonej w umowie ujęte zostały na fakturze dostawy wystawionej przez kontrahenta z Wielkiej Brytanii. W październiku 2006 r. dostawca przysłał urządzenia z Izraela do Krakowa.
Dostawa ta traktowana jest jako import urządzeń. W związku z brakiem dopełnienia formalności dostawca nie zorganizował transportu z Krakowa do Nowego Sącza. Strony uzgodniły, iż Spółka poniesie w imieniu dostawcy wszelkie koszty związane z przekazaniem urządzeń na terenie Polski z Krakowa do Nowego Sącza, które to koszty zastaną następnie refaktura przeniesione na dostawcę.
Poniesione zostały następujące koszty: odprawa celna i obsługa spedycyjna w Krakowie związane z przekazem celnym urządzeń do odprawy ostatecznej w Nowym Sączu ( stawka 22% VAT ) , opłaty lotniskowe ( stawka VAT O % ), transport Kraków - Nowy Sącz ( stawka VAT 22%) a także koszty noclegu kierowcy transportu w związku z przesunięciem odprawy w Nowym Sączu na dzień następny ( stawka VAT - 7 %). Refaktura zawiera NIP UE angielskiego kontrahenta.

Zdaniem Spółki, VI Dyrektywa Rady Art. 6 ust. 4 wskazuje, że w przypadkach w których podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi.
Przyjmuje się, że podmiot który refakturuje usługi, wystawia na rzecz nabywcy fakturę ( refakturę) z uwzględnieniem tej stawki podatku VAT, która widnieje na fakturze pierwotnej, wystawionej przez usługodawcę. Ponieważ usługi były świadczone w kraju, więc podlegają opodatkowaniu wg stawek obowiązujących w Polsce.
Refakturowanie polega na "przepisaniu" faktury pierwotnej zmieniając jedynie dane sprzedawcy i nabywcy. W takim przypadku efektem refakturowania jest nabycie, a następnie odprzedaj świadczonej usługi. Polska ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera stosownych uregulowań odnośnie refakturowania. W art. 6 ust. 4 ww. Dyrektywy określono, iż w przypadku, w którym podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) opodatkowaniem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku VAT.
W przypadku przedstawionym w piśmie Spółki decydujące znaczenie ma określenie miejsca świadczenia usługi, które ma na celu wskazanie, w którym kraju powstaje obowiązek podatkowy w związku z jej wykonaniem i który kraj jest właściwy do poboru (rozliczenia) podatku.
Zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 wymienionej ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. W art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzono, że w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.
Ponadto, na podstawie art. 28 ust. 9 ustawy VAT, minister właściwy do spraw finansów publicznych określił, w drodze rozporządzenia, inne niż wskazane w ust. 1-8 oraz w art. 27 miejsca świadczenia usług, uwzględniając specyfikę świadczenia niektórych usług oraz przepisy Wspólnoty Europejskiej. I tak stosownie do przepisu § 4b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami ) w przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego - miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że miejscem świadczenia usług ( opodatkowania) opisanych we wniosku związanych z przekazaniem urządzeń na terenie Polski będzie teren kraju. Usługi wymienione w wystawionej fakturze ( refaktura) wystawionej dla kontrahenta z Wielkiej Brytanii winny być opodatkowane wg stawek krajowych :
- odprawa celna i obsługa spedycyjna , transport Kraków - Nowy Sącz wg 22 % stawki podatku zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
- opłaty lotniskowe 0% stawką podatku - art. 83 ust. 1 pkt.23, w związku z art. 83 ust. 3 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług
- nocleg kierowcy transportu - 7% stawką zgodnie z art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla towarów i usług -załącznikiem nr 3



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj