Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/423-28/TP/07
z 30 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-28/TP/07
Data
2007.04.30



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cena zakupu
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
podatek od towarów i usług
samochód używany
sprzedaż
zakup


Pytanie podatnika
Jaką kwotę wydatku na zakup samochodu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w przypadku zakupu samochodu osobowego do używania w okresie krótszym niż rok z zamiarem jego późniejszej odsprzedaży?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie z dnia 02 lutego 2007r. nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 01 lutego 2007r.(wpływ do tut. Urzędu 02 lutego 2007r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zakupiła samochód osobowy do używania z zamiarem jego późniejszej odsprzedaży, w okresie krótszym niż rok. Spółka ma wątpliwości, jaką kwotę wydatku na zakup samochodu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Zdaniem Spółki kosztem uzyskania przychodu jest „cała cena zakupu”.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - zwanej dalej „ ustawą”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Spółka poniosła wydatek na zakup samochodu spełniający warunek zawarty w art. 15 ust. 1 ustawy. Jednocześnie zauważyć należy, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów usług. Wyjątki od tej zasady wyszczególnione są w przepisie:- art. 16 ust. 1 pkt 46 a ustawy w zakresie podatku naliczonego,- art. 16 ust. 1 pkt 46 b ustawy w zakresie podatku należnego.Do sytuacji opisanej przez Spółkę ma zastosowanie przepis art. 16 ust. 1 pkt 46a tiret 2 ustawy, który stanowi, że kosztem uzyskania przychodu jest podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług
– jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Zgodnie z wydaną przez tutejszy organ podatkowy interpretacją nr PP/433-11-1-GK/07 z dnia 30.04.2007r. w zakresie podatku od towarów i usług Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku od towarów i usług w części stanowiącej 60% kwoty podatku od towarów i usług określonej w fakturze zakupu samochodu osobowego, a pozostałej części uprawnienie to Spółce nie przysługuje.W związku z tym, zgodnie z art. 15 ust. 1 oraz art.16 ust. 1 pkt 46a tiret 2 ustawy, kosztem uzyskania przychodu będzie określona w fakturze zakupu samochodu osobowego „wartość netto” powiększona o podatek od towarów i usług w części nie przysługującej do odliczenia w podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej poniższa interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.Stosownie do postanowień art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 i art. 223 § 1,w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj