Interpretacja Urzędu Skarbowego w Będzinie
PD/415-3/07/D
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-3/07/D
Data
2007.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Będzinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów


Pytanie podatnika
Czy w odniesieniu do podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, stosujacych metodę kasową dniem poniesienia kosztów jest dzień wystawienia faktury?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów, stosując metodę kasową, o której mowa w art.22 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pana zdaniem pojęcie kosztów poniesionych, o którym mowa w przepisie nie zostało nigdzie zdefiniowane, jednakże przyjmuje się, ze koszt poniesiony to koszt faktycznie zrealizowany. Takie stanowisko znalazło oparcie w orzecznictwie sądowym, zgodnie z którym wykładnia tego sformułowania wskazuje na czas dokonany, czyli stan, w którym nastąpiło obciążenie kosztem nie tylko w sensie ewidencyjnym, ale w znaczeniu realnym, a więc faktycznym poniesieniu wydatku. Zgodnie z powyższym, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową, jako dzień poniesienia kosztu traktuje Pan dzień faktycznego poniesienia danego wydatku. Z dniem 1 stycznia 2007 roku, do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono przepis art.22 ust.6b, zgodnie z którym za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Pana zdaniem przepis ten dotyczy rozumienia dnia poniesienia kosztu wyłącznie w stosunku do metody memoriałowej uregulowanej w art.22 ust.5-5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wprowadza on jedynie rozumienie tego pojęcia w przypadku podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów (art.22 ust.6 ustawy) w sposób odmienny niż ma to miejsce w przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe (art. 22 ust.5d ustawy).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie informuje, że od 1 stycznia 2007 weszły w życie zmiany, między innymi w zakresie kosztów uzyskania przychodów, wprowadzone ustawą z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588). Metoda, którą dotychczas potocznie określano jako "kasową", wynikała z ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem „koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione”.

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. art. 22 ust. 6b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „ Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust.6, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.” Przepis ten, ma zastosowanie do wszystkich podatników, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie postanowił uznać wyrażone Przez Pana we wniosku stanowisko za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj