Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF2/415-136/209/06/AZ
z 17 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF2/415-136/209/06/AZ
Data
2006.08.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
nieodpłatne używanie
przychód podlegający opodatkowaniu


Pytanie podatnika
Czy podatnik w świetle przepisów zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie zobowiązany do zapłaty podatku z tytułu bezpłatnego użyczenia lokalu mieszkalnego na siedzibę stowarzyszenia?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.05.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 23.05.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 13.06.2006r. oraz pismem z dnia 07.08.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 08.08.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku – za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.05.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w kwestii opodatkowania przychodu z tytułu nieodpłatnego użyczenia lokalu. Pismami z dnia 13.06.2006r. i 08.08.2006r. wniosek powyższy uzupełniono o opłatę skarbową oraz dodatkowe informacje dotyczące zagadnień poruszonych we wniosku .

Z treści złożonego wniosku wynika, iż:

– zamierza Pan nieodpłatnie użyczyć własny lokal mieszkalny na potrzeby stowarzyszenia, które nie jest nastawione na zysk,

– nieodpłatne użyczenie powyższego lokalu polegać będzie na wskazaniu w dokumentach stowarzyszenia mieszkania jako jego siedziby, przechowywaniu dokumentacji prawnej i finansowej oraz odbieraniu korespondencji kierowanej do stowarzyszenia i przekazywaniu jej stosownym władzom,

– głównymi celami stowarzyszenia jest szeroko rozumiana edukacja w zakresie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych w systemach informatycznych, w tym także uświadamianie zagrożeń płynących z sieci Internet,

– w ramach wytyczonych zadań stowarzyszenie organizuje bezpłatne konferencje, seminaria, spotkania i prelekcje poświęcone bezpieczeństwu i ochronie informacji, które to adresowane są nie tylko do członków, ale również do szerokiego grona osób niezajmujących się zawodowo tą tematyką,

– realizacja celów statutowych stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej członków (przy prowadzeniu swych spraw stowarzyszenie nie może zatrudniać pracowników),

– Wnioskodawca jest członkiem powyższego stowarzyszenia.

Mając na uwadze opisaną we wniosku sytuację, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy w świetle przepisów zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie zobowiązany do zapłaty podatku z tytułu bezpłatnego użyczenia lokalu mieszkalnego na siedzibę stowarzyszenia? Zdaniem Wnioskodawcy, fakt nie osiągania dochodów z tytułu nieodpłatnego użyczenia lokalu na potrzeby stowarzyszenia powoduje, iż w przedmiotowej sprawie nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ww. ustawy. W punkcie 5 tego artykułu jako źródło przychodu wymienione zostały nieruchomości lub ich części. Stosownie do zapisu art. 16 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1.

W myśl art. 16 ust. 2 w/w ustawy, jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo - technicznej, oświatowej, oświatowo – wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

Z przedstawionej we wniosku sytuacji wynika, iż Strona zamierza nieodpłatnie użyczyć lokal mieszkalny stowarzyszeniu, którego głównym celem jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych w systemach informatycznych. Z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie spełnione zostaną przesłanki, o których mowa w art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie w udostępnionym nieodpłatnie lokalu będą realizowane cele oświatowe - nie ustala się przychodu z powyższego tytułu w oparciu o wartość czynszową nieruchomości.

A zatem stanowisko wyrażone we wniosku w powyższej kwestii jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja będzie wiążąca, jeżeli opisana we wniosku sytuacja się ziści i nie ulegnie zmianie stan prawny. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj