Interpretacja Prezydenta Miasta Koszalina
Fn.II.BN-0550/1/07
z 8 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Fn.II.BN-0550/1/07
Data
2007.03.08



Autor
Prezydent Miasta Koszalina


Temat
Opłata skarbowa


Słowa kluczowe
nabycie
pojazd samochodowy
rejestracja czasowa
rejestracja pojazdu
zwolnienie z opłaty skarbowej


Pytanie podatnika
Czy Powiat może być zobowiązany do zapłaty opłaty skarbowej w związku z czynnościami urzędowymi Prezydenta Miasta dokonywanymi na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, w szczególności w związku z posiadanymi oraz nabywanymi samochodami?


POSTANOWIENIE

Prezydent Miasta Koszalina działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

postanawia

udzielić na wniosek pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie stwierdzając, iż :

  1. Powiat z siedzibą w zwolniony jest od opłaty skarbowej na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635).

Uzasadnienie

wnioskiem z dnia 03-01-2007 r. (data wpływu do Urzędu 04-01-2007 r.) wystąpił do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem, czy Powiat z siedzibą w może być zobowiązany do zapłaty opłaty skarbowej w związku z czynnościami urzędowymi Prezydenta Miasta Koszalina dokonywanymi na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, w szczególności w związku z posiadanymi oraz nabywanymi samochodami.

I tak, czy zgodnie z przepisami ustawy o opłacie skarbowej obowiązującej od 1 stycznia 2007 r., opłacie skarbowej, określonej w części I poz. 53 załącznika do tej ustawy podlegają:

  1. Decyzja o stałej rejestracji samochodu wydawana na podstawie art. 73, 74, 76, 77 i 80d Prawa o ruchu drogowym, której towarzyszy opłata publicznoprawna pobierana na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wysokości opłaty za kartę pojazdu (Dz. U. z 2006 r. Nr 59, poz. 421),
  2. Decyzja o czasowej rejestracji na podstawie art. 74, 76 i 80d Prawa o ruchu drogowym, której towarzyszy opłata publicznoprawna pobierana na podstawie § 2, 3 i 4 rozporządzenia w sprawie opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego

W ocenie wnioskodawcy, czynności te nie podlegają opłacie skarbowej na podstawie art. 3 ustawy o opłacie skarbowej.

Analizując przedmiotowy wniosek należało stwierdzić, iż Powiat z siedzibą w nie może być zobowiązany do zapłaty opłaty skarbowej, z uwagi na fakt, iż-będąc jednostką samorządu terytorialnego-podlega zwolnieniu od opłaty skarbowej na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o opłacie skarbowej, który stanowi, iż zwalnia się od opłaty skarbowej jednostki samorządu terytorialnego.

Jednocześnie należy stwierdzić, iż opłacie skarbowej nie podlegają decyzje o rejestracji pojazdów i decyzje czasowej rejestracji pojazdów. Czynność rejestracji pojazdu na postawie art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.), dokonywana na wniosek właściciela pojazdu, polega na wydaniu dowodu rejestracyjnego i zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych oraz nalepki kontrolnej. Jednocześnie, złożenie wniosku w organie rejestrującym, oznacza wszczęcie postępowania w sprawie o zarejestrowanie pojazdu. Jest to sprawa indywidualna rozstrzygana w postępowaniu przed organem administracji publicznej. Załatwienie sprawy w tym postępowaniu następuje przez wydanie decyzji. Decyzja ta jest wydawana z urzędu z samego faktu wszczęcia postępowania i poprzedza czynność materialno-techniczną wydania dowodu rejestracyjnego, tablic i nalepki kontrolnej. Czynności wydania tych elementów podlegają odrębnym opłatom publicznoprawnym przewidzianym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów (Dz. U. Nr 230, poz. 2302 z późn. zm.).

Czynność czasowej rejestracji pojazdu na postawie art. 74 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym polega na wydaniu pozwolenia czasowego (na ściśle określony okres) i zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych. Przepis art. 74 ust. 2 przewiduje trzy okoliczności czasowej rejestracji. Czasowa rejestracja pojazdu z urzędu jest możliwa po złożeniu wniosku przez właściciela pojazdu o jego rejestrację, który wszczyna postępowanie w sprawie o zarejestrowanie pojazdu. Zarejestrowanie pojazdu, o którym mowa w art. 73 omawianej ustawy, poprzedzone jest wydaniem pozwolenia czasowego (decyzji) na podstawie ww. art. 74.

W tym przypadku, już z treści przepisu materialnego wynika, że czynności tej dokonuje się z urzędu. Czynności wydania elementów towarzyszących wydaniu pozwolenia w postaci zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych podlegają odrębnym opłatom na podstawie ww. rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Wobec powyższego, Powiat z siedzibą w zwolniony jest od opłaty skarbowej na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

Mając zaś na względzie treść art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o opłacie skarbowej, który stanowi, że opłacie skarbowej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek, decyzje o rejestracji pojazdów i decyzje czasowej rejestracji pojazdów nie rodzą obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej, a dokonanie czynności polegających na wydaniu dowodu rejestracyjnego, tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej, nie podlegają opłacie skarbowej w świetle art. 3 ustawy o opłacie skarbowej, z uwagi na to, że podlegają innym opłatom o charakterze publicznoprawnym.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie, które wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Miasta Koszalina, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj