Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim
DF/415-34/06
z 9 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-34/06
Data
2007.02.09


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
amortyzacja
darowizna
koszty uzyskania przychodów
nabycie
środek trwały
towar handlowy


Pytanie podatnika
Czy nabycie przedsiębiorstwa w drodze darowizny będzie powodowało obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy otrzymany towar i pozostały majątek będzie stanowić koszty uzyskania przychodów po stronie obdarowanych w prowadzonej przez nich wspólnie działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, działając na podstawie:

art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.11.2006r., (data stempla pocztowego) uzupełnionego w dniu 26.01.2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

- obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku otrzymania przedsiębiorstwa w formie darowizny,

- zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów otrzymanych w drodze darowizny towarów i pozostałego majątku,

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym przez Wnioskodawczynię stanem faktycznym Podatniczka wraz z małżonkiem ma otrzymać w drodze darowizny od teściowej, zamierzającej zakończyć działalność gospodarczą w zakresie handlu, cały zakład, wyposażenie, składniki majątku trwałego oraz towar znajdujący się w sklepie. W piśmie uzupełniającym z dnia 26.01.2007 r. Wnioskodawczyni precyzuje, iż teściowa ma zamiar przekazać jej i małżonkowi całą prowadzoną działalność gospodarczą tj. przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 (1) kodeksu cywilnego. W skład przedmiotowego przedsiębiorstwa wejdą rzeczy i prawa majątkowe (własność lokalu użytkowego, wyposażenie, majątek trwały, towary) oraz prawa niemajątkowe (klientela, renoma przedsiębiorstwa, zdolność kredytowa).

Z uwagi na powyższe Wnioskodawczyni pyta, czy otrzymanie przedsiębiorstwa w formie darowizny będzie powodowało obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy otrzymany towar i pozostały majątek będzie stanowić koszt uzyskania przychodu po stronie Obdarowanych w prowadzonej przez nich wspólnie działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawczyni w pierwszej kwestii, przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, zatem fakt otrzymania przedsiębiorstwa w darowiźnie nie rodzi żadnych obowiązków w podatku dochodowym.

W kwestii drugiej, zdaniem Wnioskodawczyni otrzymany w darowiźnie towar stanowił będzie remanent początkowy, zaś odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej Obdarowanych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, po rozpoznaniu wniosku z dnia 30.11.2006r., uzupełnionego w dniu 26.01.2007r., stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawczyni w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej ustawą, ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie – oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

W myśl art. 55 (1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5. koncesje, licencje i zezwolenia;

6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8. tajemnice przedsiębiorstwa;

9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004 roku Nr 142, poz 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny, polecenia darczyńcy. Zatem darowizna przedsiębiorstwa podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie zaś z art. 2 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Tym samym otrzymanie przedsiębiorstwa w drodze darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W kwestii drugiej, stosownie do przepisu art. 22 ust 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Powyższy przepis uzależnia zatem możliwość zaliczenia wydatku w ciężar kosztów uzyskania przychodów od spełnienia łącznie wymienionych niżej warunków:

- musi on zostać poniesiony przez podatnika,

- między poniesionym wydatkiem a osiągniętym lub możliwym do osiągnięcia przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy,

- nie może on być wskazany w katalogu negatywnym określonym w art. 23 ust. 1 ustawy, tj. wymieniony jako wyłączony spod możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc powyższe pod uwagę wartość przedmiotu darowizny towarów handlowych nie stanowi kosztu uzyskania przychodu po stronie obdarowanego, gdyż nie został spełniony jeden z warunków, tj. nie poniesiono kosztu nabycia przedmiotu darowizny. W omawianej sytuacji fakt, że obdarowana nie poniosła takich wydatków eliminuje możliwość zaliczenia darowanych towarów na poczet kosztów uzyskania przychodów. Jednakże towary handlowe nabyte w drodze darowizny stały się własnością Wnioskodawczyni, dlatego też ma ona prawo ująć je w ewidencji księgowej (podatkowej księdze przychodów i rozchodów) jako remanent początkowy. Towary handlowe objęte spisem z natury winny być wycenione zgodnie z § 29 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) wg cen zakupu lub nabycia albo wg cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia.

Jeśli zaś chodzi o odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, to stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, lub dochód z tego tytułu jest zwolniony z podatku dochodowego, lub nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Z kolei przepis art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych nabytych w drodze darowizny określony został w art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy. Stosownie do uregulowań zawartych w tym przepisie, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze darowizny stanowi wartość rynkowa z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości, wtedy przyjmuje się wartość wynikającą z umowy darowizny.

Art. 22 g ust. 15 ustawy stanowi ponadto, że w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze spadku lub darowizny, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa albo jego zorganizowaną częścią a wartością składników mienia, nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.

W myśl art 22g ust.16 ustawy przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2,8,9,14 i 15, przepis art. 19 stosuje się odpowiednio. W art. 19 ustawy unormowano m.in., iż wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (art. 19 ust.3 ustawy).


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj