Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-10-362/07/ZDB
z 20 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-10-362/07/ZDB
Data
2007.03.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
odpisy
odpisy amortyzacyjne
przychód
przychód podlegający opodatkowaniu
środek
środek trwały


Pytanie podatnika
Do kosztów uzyskania przychodów wpisywane są odpisy amortyzacyjne środków trwałych na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychód ustalony jest w wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości.
Czy w/w przychody stanowią przychody Spódzielni w rozumieniu przepisów art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?


Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art.216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatkach dochodowych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje zaprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31.01.2007r.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 31.01.2007r wynika, iż Spółdzielnia jest zakładem pracy chronionej. Posiada środki trwałe, których zakup był sfinansowany ze środków Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pochodzących ze zwolnień z podatków i opłat. Do kosztów uzyskania przychodów wpisywane są odpisy amortyzacyjne od tych środków na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychód ustalony jest w wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

Problem sprowadza się do ustalenia czy w/w przychody stanowią przychody Spódzielni w rozumieniu przepisów art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Zdaniem Podatnika wymieniona wyżej równowartość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, sfinansowanych z ZFRON nie stanowi w myśl art. 12 ust. 4 pkt 6a przychodów do celów podatkowych lecz służy do ustalenia wyniku finansowego przedsiębiorstwa.

Spółdzielnia, jako zakład pracy chronionej, zgodnie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 27.08.1997r o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.), tworzy ze zwolnień z podatków i opłat Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i jest jego dysponentem. Ze  środków tego funduszu Spółdzielnia finansuje zakup środków trwałych i od tych środków dokonywane są odpisy amortyzacyjne, według zasad określonych w art. 16a – 16m ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Środki ZFRON, w oparciu o § 2 pkt. 12 lit. f) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31.12.1998r w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1999r. Nr 3, poz. 22 ze zm.), mogą być wykorzystane m.in. na zakup maszyn i urządzeń oraz środków transportu niezbędnych do rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Wobec powyższego, jeżeli zakup środków trwałych został sfinansowany ze środków własnych (ZFRON) zastosowanie będzie miał przepis art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle tego przepisu kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a – 16m, z uwzględnieniem art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto, równowartość środków wydatkowanych na nabycie środków trwałych sfinansowanych z ZFRON, mimo iż w ewidencji dla celów ustawy z dnia 29.09. 1994r o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), w ewidencji rachunkowej odnoszona jest w przychody operacyjne, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stanowi przychodów podatkowych.

Zatem stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 31.01.2007r. jest prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podmiotu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj