Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-210/14a/06/GM
z 12 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-210/14a/06/GM
Data
2006.12.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
obowiązek instalacji kasy rejestrującej
usługi turystyczne


Pytanie podatnika
Czy w przypadku prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej muszę mieć zainstalowaną kasę rejestrującą ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany:

postanowił uznać stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu z dnia 12.10.2006r. (uzupełnionym pismami z dnia 02.11.2006r. oraz 01.12.2006r.), za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 12.10.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek (uzupełniony pismami z dnia 02.11.2006r. oraz 01.12.2006r.) z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących i stanie faktycznym opisanym poniżej.

Stan faktyczny:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Strona prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą zarejestrowaną jako Biuro Podróży w swoim prywatnym mieszkaniu i nie przyjmuje interesantów, a więc i wpłat. Oferty kierowane są do różnych instytucji, szkół i parafii. Zgłoszenia udziału w organizowanych wyjazdach przyjmowane są korespondencyjnie, a wpłaty dokonywane są na rachunek bankowy.

Pytanie Strony:

Czy w przypadku prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej muszę mieć zainstalowaną kasę rejestrującą?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, w jego przypadku nie ma żadnego rozsądnego uzasadnienia posiadania kasy rejestrującej mimo, że przepisy przewidują taką konieczność.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w treści wniosku, Strona prowadzi Biuro Podróży w swoim prywatnym mieszkaniu i nie przyjmuje interesantów. Wszystkie sprawy załatwiane są korespondencyjnie, a wpłaty kierowane są na rachunek bankowy Podatnika.

Tutejszy organ podatkowy nie może się zgodzić ze stanowiskiem Strony, ponieważ przedstawione w nim uzasadnienie nie ma zastosowania w stanie faktycznym ani prawnym.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym oraz w oparciu o dane znane organowi z urzędu Strona prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna od dnia 02.12.2005r. (jak wynika z zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej), natomiast zarejestrowała się jako podatnik podatku podatku od towarów i usług od dnia 23.02.2006r. W pierwszej deklaracji VAT-7K złożonej do tut. organu podatkowego za I kwartał 2006r. Podatnik nie wykazał żadnego obrotu.

Art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Natomiast w myśl przepisu § 2 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375), które weszło w życie z dniem 1 kwietnia 2006r.: zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2006r. – sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

Pod pozycją 44 załącznika do rozporządzenia, który stanowi wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania mieści się: świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. (Zacytowany przepis nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed dniem 1 kwietnia 2006r.).

Reasumując, należy stwierdzić, że przy spełnieniu wszystkich warunków wymienionych pod pozycją 44 załącznika do rozporządzenia, Podatnik nie będzie miał obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej do dnia 31.12.2006r.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku (12.10.2006r.).

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14c ustawy – Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj