Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/415-7/07/KB
z 2 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/415-7/07/KB
Data
2007.04.02



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
wartość początkowa
wspólność


Pytanie podatnika
Jestem współwłaścicielką z bratem w równych częściach działki budowlanej, na której planowana jest budowa budynku handlowo-uslugowego z częścią mieszkalną. Ogólna powierzchnia użytkowa planowanego budynku będzie wynosiła 348,6m2 w tym powierzchnia gabinetu lekarskiego - 42,7m2 (co stanowi 12,25% ogólnej powierzchni), powierzchnia części handlowej – 129,9m2 ( co stanowi 37,26% ogólnej powierzchni ), powierzchnia części mieszkalnej - 176m2 ( co stanowi 50,49% ogólnej powierzchni ). Do prowadzenia działalności gospodarczej będzie wykorzystywany gabinet lekarski o pow. 42,7m2. W związku z powyższym, w jakiej części mogę amortyzować przy prowadzeniu działalności gospodarczej budynek, czy z części w której będę prowadziła działalność gospodarczą – 12,25%, czy z połowy tej części – #189; z 12,25% ( zasada współwłasności )?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12.02.2007r., uzupełnionym w dniu 06.03.2007r., złożonym przez Panią E. udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej amortyzacji gabinetu lekarskiego położonego w budynku handlowo-usługowym stanowiącym współwłasność z bratem w równych częściach.

UZASADNIENIE

Działając zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), stosownie do swojej właściwości, m.in. naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z przepisami art. 14a § 2 cyt. ustawy składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Pismem złożonym w dniu 12.02.2007r., a następnie uzupełnionym w dniu 06.03.2007r. podatniczka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest współwłaścicielką z bratem w równych częściach działki budowlanej, na której planowana jest budowa budynku handlowo-usługowego z częścią mieszkalną.

Ogólna powierzchnia użytkowa planowanego budynku będzie wynosiła 348,6m2 w tym powierzchnia gabinetu lekarskiego - 42,7m2 (co stanowi 12,25% ogólnej powierzchni), powierzchnia części handlowej – 129,9m2 ( co stanowi 37,26% ogólnej powierzchni ), powierzchnia części mieszkalnej - 176m2 ( co stanowi 50,49% ogólnej powierzchni ). Do prowadzenia przez podatniczkę działalności gospodarczej będzie wykorzystywany gabinet lekarski o pow. 42,7m2. Ponadto podatniczka wyjaśniła, iż zapytanie o amortyzację dotyczy odpisów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z powyższym złożony wniosek zawiera następujące pytanie: „ W jakiej części mogę amortyzować budynek, czy z części w której będę prowadziła działalność gospodarczą – 12,25%, czy z połowy tej części – #189; z 12,25% ( zasada współwłasności )?” Zdaniem wnioskodawcy, amortyzacji może dokonywać z ogólnej powierzchni przeznaczonej na gabinet lekarski tj. z 12,25%.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach, stwierdza co następuje:Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2005r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W świetle art. 22 g ust. 11 wymienionej ustawy w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.Cechą charakterystyczną współwłasności jest to, że własność rzeczy przysługuje wszystkim właścicielom. Jeżeli zatem dysponuje Pani #189; udziału we własności składnika majątkowego, to wartość początkową będącą podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowić będzie #189; jego wartości. Od tak ustalonej wartości początkowej środka trwałego dokonuje się odpisów amortyzacyjnych na zasadach określonych w przepisach art. 22h cytowanej ustawy o podatku dochodowym. Wobec powyższego, stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę należy uznać za nieprawidłowe. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj