Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-34/07/FW
z 23 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-34/07/FW
Data
2007.01.23



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
najem
opodatkowanie dochodów
świadczenie pieniężne
źródła przychodu
żołnierze


Pytanie podatnika
Czy należne za rok 2001 świadczenia na pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego wypłacone w roku 2006 podlegają opodatkowaniu?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst : Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania przez płatnika art. 52c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) przy poborze zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconego świadczenia stwierdzam, że:

  • stanowisko przedstawione w wyżej wymienionym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego sprawy w piśmie wynika, iż w roku 2006 na podstawie decyzji administracyjnej Zarządu Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wypłacono wnioskodawcy świadczenie finansowe za okres od dnia 01.01.2001r. do dnia 31.08.2001r. umożliwiające pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego. Wypłaty świadczenia dokonano w oparciu o przepisy art. 49 ustawy z dnia 22.06.1995r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2004r.). Płatnik w oparciu o art. 52c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) od wypłaconego świadczenia naliczył zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19%.

Wnioskodawca utrzymuje, iż wypłacone w 2006 roku środki dotyczą zaległości z 2001 roku, w związku z czym nie powinny podlegać regulacji prawnej wg art. 52c, gdyż artykuł ten został dodany przez art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 16.04.2004r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 04.116.1203.). Strona uważa, iż wg art. 52c winny być opodatkowane świadczenia, które były należne podatnikowi od 01 lipca 2004 roku.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest między innymi stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy zgodnie z art. 12 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszystkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W oparciu o art. 52c ust. 1 na wstępie cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się z podatku dochodowego świadczenie finansowe wypłacane żołnierzowi na pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116 poz. 1203).

W świetle powyższego dochody uzyskane z tytułu wypłaconego świadczenia na pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym według przepisów obowiązujących w roku ich otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika a nie według przepisów obowiązujących w roku, za który były należne.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż stronie przysługiwało w 2001 roku świadczenie na wynajem lokalu mieszkalnego. Płatnik powyższe świadczenie wypłacił w roku 2006. W związku z czym wypłacone świadczenie w 2006 roku jako zaległa należność stanowi przychód podlegający opodatkowaniu według zasad obowiązujących w 2006 roku.

Zatem biorąc powyższe pod uwagę płatnik wypłacając wnioskodawcy zaległe świadczenie na pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego prawidłowo naliczył zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% od dochodu stanowiącego nadwyżkę ponad 500 zł miesięcznie - zgodnie z art. 52c wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku informuje, iż załączone do wniosku o udzielenie interpretacji dokumenty nie podlegały ocenie przez tutejszy organ podatkowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj