Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II/443/107/06
z 12 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II/443/107/06
Data
2007.01.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
aport
leasing
odliczenie podatku od towarów i usług
osoby fizyczne
rata leasingowa
samochód
spółka jawna
sukcesja
sukcesja uniwersalna
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Wątpliwości jednostki (spółki jawnej) budzi prawo do korzystania z pełnego prawa odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe wynikające z umów zawieranych przez osobę fizyczną, która aportem wniosła do spółki swoje przedsiębiorstwo.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 w związku z art. 216 oraz art. 93a § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 29.11.2006 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego – postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

Pismem z dnia 29.11.2006 r. Jednostka wystąpiła do tut. organu z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W przedmiotowym wniosku wskazała, iż jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w latach 2004-2005 zawierała umowy leasingu operacyjnego samochodów wykorzystywanych do tejże działalności. Wobec zmian przepisów ustawy o VAT, dotyczących zakresu odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących raty leasingowe, leasingobiorca dokonał rejestracji umów leasingu we właściwym urzędzie skarbowym, co umożliwiło mu korzystanie z pełnego odliczenia podatku VAT. Następnie całość przedsiębiorstwa osoby fizycznej zostało wniesione w formie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej.

W tak przedstawionym stanie faktycznym wątpliwości Jednostki (spółki jawnej) budzi prawo do korzystania z pełnego prawa odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe wynikające z umów zawieranych przez osobę fizyczną, która aportem wniosła do spółki swoje przedsiębiorstwo.

Wraz z zapytaniem Podatnik przedstawił własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, zgodnie z którym spółka jawna w opisanym stanie faktycznym skorzysta z pełnego prawa odliczenia kwot podatku naliczonego (w zakresie w jakim posiadała prawo to osoba fizyczna wnosząca aport do spółki jawnej).

Po rozpatrzeniu sprawy tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

W myśl art. 93a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

    1) przekształcenia innej osoby prawnej,
    2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Jednocześnie na podstawie art. 93a § 2 pkt 2 cyt. Ustawy, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa. Przytoczony powyżej przepis wprowadza zasadę sukcesji uniwersalnej, polegającą na przejściu wszelkich przewidzianych w przepisach prawa podatkowego praw i obowiązków osoby fizycznej na spółkę jawną, do której osoba fizyczna wniosła aportem swoje przedsiębiorstwo.

Przedmiotem tej sukcesji będzie również - zdaniem tut. organu – prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących raty leasingowe w zakresie w jakim posiadała prawo to osoba fizyczna wnosząca aport do spółki jawnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj