Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
DD/406/23/05
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/406/23/05
Data
2005.07.04


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
adwokat
przychód z działalności gospodarczej
radcowie prawni
spółka partnerska
zastępstwo procesowe


Pytanie podatnika
Czy przychody dotyczące pomocy prawnej wykonywanej z urzędu przez adwokatów i radców prawnych w formie spółki partnerskiej stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa /j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych opłat za czynności adwokatów i radców prawnych z tytułu zastępstwa procesowego i obrony z urzędu, w ramach pozarolniczej działaności gospodarczej – postanawia uznać przedstawione stanowisko za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 04 kwietnia 2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczący opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych opłat za czynności adwokatów i radców prawnych wykonywane na zlecenie sądów, z tytułu zastępstwa procesowego i obrony z urzędu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnicy prowadzą od 01 lutego 2003 r. pozarolniczą działalność gospodarczą w spółce partnerskiej i w ramach tej działalności są wyznaczani do prowadzenia spraw sądowych z urzędu. Pomoc prawną prowadzą w ramach kancelarii zorganizowanej w spółce partnerskiej przy wykorzystaniu personelu kancelarii tj. sekretariat, asystenci, inni prawnicy jako pełnomocnicy substytucyjni oraz wszystkich składników majątkowych spółki tj. lokal, środki trwałe, wyposażenie, programy komputerowe, środki finansowe na opłaty itp.

Zapytanie dotyczy zakwalifikowania przychodów dotyczących pomocy prawnej wykonywanej z urzędu przez adwokatów i radców prawnych w formie spółki partnerskiej do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 , poz.176 z późn. zm.). Zdaniem Podatników otrzymane wynagrodzenie za pomoc prawną świadczoną z urzędu stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej bowiem przy wyznaczaniu pełnomocnika z urzędu wskazany jest on nie tylko imiennie, ale także wskazany jest podmiot, w którym wykonuje on zawód.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn.zm) przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, kórej odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną-wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Zgodnie z przepisami art. 5 pkt. 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, pkt. 1,2 i 4-9.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pomoc prawna świadczona przez adwokatów i radców prawnych z urzędu nie jest wykonywana wyłącznie i samodzielnie ale w ramach kancelarii zorganizowanej w formie spółki partnerskiej oraz przy wykorzystaniu personelu kancelarii i wszystkich składników majątkowych spółki partnerskiej.

W świetle powyższego przychody uzyskane za ww. pomoc prawną świadczoną z urzędu stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt. 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy tutejszy organ podatkowy potwierdza prawidłowość stanowiska wyrażonego we wniosku i postanawia jak na wstępie.

Niniejsza interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatników i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60./ niniejsza interpretecja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj