Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/436-6/07
z 12 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/436-6/07
Data
2007.04.12



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
opodatkowanie
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy przedstawiona we wniosku umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza zawrzeć umowę pożyczki pieniężnej. Spółka ma być pożyczkobiorcą, natomiast pożyczkodawcą ma być większościowy wspólnik Podatnika, będący osobą fizyczną i prowadzący działalność gospodarczą. Ujawniony w ewidencji działalności gospodarczej przedmiot tej działalności nie przewiduje wyraźnie udzielania kredytów i pożyczek. Pożyczka ma być oprocentowana. Strony nie wykluczają w przyszłości zawierania dalszych umów pożyczek. Wspólnik ponadto nie wyklucza udzielania w przyszłości pożyczek innym podmiotom.

Wnioskująca stoi na stanowisku, iż ww. pożyczka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dla uzasadnienia swojego stanowiska Podatnik przywołuje przepisy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b i art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatnik podnosi, iż umowa pożyczki, którą ma zamiar zawrzeć Wnioskująca, podlega u pożyczkodawcy podatkowi od towarów i usług. Jednocześnie udzielenie przedmiotowej pożyczki, podlega zwolnieniu od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z załącznikiem nr 4 poz. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym, w opisanym stanie faktycznym zawarta pożyczka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Spółka zwróciła się o potwierdzenie Swojego stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Pożyczkę udzieloną spółce kapitałowej przez wspólnika, na gruncie ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) traktuje się jako zmianę umowy spółki. Stanowi tak treść art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty. Natomiast na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ww. ustawy, podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie). W świetle zaś przepisu art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 ww. ustawy.

Przedmiotem umowy pożyczki w rozpatrywanej sprawie będą pieniądze. Pożyczkodawcą będzie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, będąca większościowym wspólnikiem Podatnika, natomiast pożyczkobiorcą będzie Wnioskująca. Zgodnie z przepisem art. 4 pkt 9 przywoływanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, przy umowie spółki ciąży na spółce.

Stosownie, zaś do przepisu art. 2 pkt 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umowy spółki i jej zmiany,

- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z przedstawionego, w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika, iż Spółka (pożyczkobiorca) zamierza zawrzeć umowę pożyczki z podmiotem, który z tytułu ww. czynności udzielenia pożyczki zwolniony będzie z podatku od towarów i usług, na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz.535 z późn. zm.), w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ww. ustawy.

Mając na uwadze przywołane regulacje, stwierdzić należy, iż co do zasady nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest m. in. zwolniona z podatku od towarów i usług. Jednakże, ustawodawca w przywołanym przepisie art. 2 pkt 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wprowadził pewne wyjątki od powyższej zasady. Do tych wyjątków ustawodawca zaliczył m. in. zmiany umowy spółki.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym, z uwagi na przytoczone powyżej regulacje prawne, czynność zawarcia umowy pożyczki, udzielonej Wnioskującej przez Jej wspólnika, jako zmiana umowy spółki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj