Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PDP/423-7/07/IN
z 6 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PDP/423-7/07/IN
Data
2007.03.06



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez pozostałych płatników


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
stypendia
ustawa o systemie oświaty


Pytanie podatnika
Czy udzielenie pomocy (stypendiów) uczniom pochodzącym z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej - obliguje płatnika do sporządzenia informacji o wysokości wypłaconego stypendium dla poszczególnych stypendystów wg wzoru PIT-8S?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. tj. z p. zm.); art. 21 ust. 1 pkt 40, art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy z dnia 26.07.1991 r. - o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z p. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2007.02.26 (data wpływu – 2007.02.27 ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Pismem z dnia 2007.02.26 Gmina zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krośnie o udzielenie pisemnej interpretacji z zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie „czy udzielenie pomocy (stypendiów) uczniom pochodzącym z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej – zgodnie z uchwałą nr 39/2006 Rady Ministrów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych uczniów pochodzących z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej na lata 2006-2008 – obliguje płatnika do sporządzenia informacji o wysokości wypłaconego stypendium dla poszczególnych stypendystów wg wzoru PIT-8S”.

Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca poinformował, iż Gmina na podstawie art. 90u ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z 2004 r. z p. zm.) w roku 2006 udzieliła pomocy (stypendiów) uczniom pochodzącym z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, zgodnie z uchwałą nr 39/2006 Rady Ministrów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych uczniów pochodzących z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej na lata 2006-2008.

Zdaniem wnioskodawcy odnośnie w/w stypendiów wypłacanych przez Gminę nie ma obowiązku składania przez płatnika informacji o wysokości wypłaconego stypendium (PIT-8S).

Uwzględniając powyższy wniosek oraz biorąc pod uwagę, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę informuje, iż stanowisko tut. organu podatkowego w przedmiocie zapytania jest następujące :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Gmina działając jako płatnik w 2006 r. udzieliła pomocy materialnej dla uczniów, której podstawę wypłaty stanowiło Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie szczególnych warunków i trybu udzielania pomocy uczniom pochodzącym z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej (Dz. U. Nr 73, poz. 502). Powyższa pomoc objęta została Rządowym programem wyrównywania szans edukacyjnych uczniów pochodzących z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej na lata 2006 – 2008, ustanowionym uchwałą nr 39/2006 Rady Ministrów z dnia 28.03.2006 r. Program powyższy finansowany jest ze środków rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na finansowanie Narodowego Programu Stypendialnego, przewidzianej do dyspozycji Ministra Edukacji i Nauki.

Wyżej wymienione Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28.03.2006 r. wydane zostało na podstawie art. 90u ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z 2004 r. z p. zm.). Zgodnie z w/cyt. rozporządzeniem pomoc, w formie stypendium, na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów pochodzących z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, przyznaje się wyłącznie uczniom uczącym się w szkołach ponadgimnazjalnych umożliwiających uzyskanie świadectwa dojrzałości, którym do dnia 31.12.2004 r. przyznano stypendium Agencji Nieruchomości Rolnych na co najmniej 2005 r. Zgodnie z § 3 ust.1 w/cyt. rozporządzenia – stypendium jest przeznaczone na całkowite lub częściowe pokrycie wydatków związanych z edukacją, w szczególności :

  1. wyżywienia w stołówce szkolnej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, internatu, bursy lub stołówce prowadzonej przez inny podmiot;
  2. zakwaterowania w internacie, bursie lub kwaterze prywatnej;
  3. dojazdów do szkoły;
  4. zakupu podręczników i pomocy szkolnych;
  5. zakupu niezbędnej odzieży i obuwia;
  6. nauki języków obcych i innych zajęć edukacyjnych, realizowanych w szkole i poza szkołą, oraz wycieczek szkolnych.

Zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni – przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Biorąc powyższe przepisy pod uwagę, należy uznać, iż udzielona przez Gminę pomoc (stypendia) ma charakter pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznanej uczniom pochodzącym z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, której podstawa wypłaty wynika z ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty, a zatem w/w pomoc korzysta ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwzględniając powyższe, w przypadku wypłaty świadczeń, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnik nie ma obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S, gdyż przepis art. 35 ust. 10 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określający obowiązek sporządzania takiej informacji dotyczy wyłącznie zwolnień określonych w art. 21 ust. 1 pkt 40b w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwzględniając w/w przepisy oraz uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie zapytania jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj