Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/436-7/07
z 12 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/436-7/07
Data
2007.04.12



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pożyczka
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy umowa pożyczki zawarta w grudniu 2006r korzysta ze Podatnik zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie z art. 9 pkt 10 lit. h ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w sytuacji gdy pieniądze przekazane zostaną pożyczkobiorcy w roku 2007?


Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła w dniu 21 grudnia 2006 r. umowę pożyczki ze swoim udziałowcem - spółką hiszpańską, zwaną dalej wspólnikiem. Na mocy tej umowy wspólnik udzielił Wnioskującej pożyczki w kwocie do 15.000.000,00 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie zakupu urządzenia do suszenia mleka i serwatki oraz budowy proszkowni i magazynów produktów sproszkowanych. W umowie przewidziano, że pożyczka zostanie wypłacona przez wspólnika w ratach, począwszy od dnia 15 stycznia 2007 r. Umowa zawiera zobowiązanie Podatnika do spłacenia pożyczki w całości wraz z odsetkami w terminie do dnia 31 stycznia 2012 roku.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy przedmiotowa umowa pożyczki może zostać objęta zwolnieniem z art. 9 pkt 10 lit. h ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskująca stoi na stanowisku, iż w odniesieniu do przedmiotowej umowy pożyczki z dnia 21 grudnia 2006 r. możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 9 pkt 10 lit. h ustawy. Zdaniem Podatnika, zmiana przepisów ustawy, która weszła w życie od 1 stycznia 2007 r., polegająca na wykreśleniu zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 9 pkt 10 lit. h i uznaniu pożyczki udzielonej spółce kapitałowej przez jej wspólnika za zmianę umowy spółki podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nie ma zastosowania w stosunku do umowy pożyczki zawartej w dniu 21 grudnia 2006 r.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 tego przepisu, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Zgodnie natomiast z przepisem art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Pożyczka jest więc umową konsensualną, która dochodzi do skutku już w chwili zgodnego oświadczenia woli stron, a więc dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego istotna jest chwila zawarcia samej umowy, a nie moment wypłacenia pieniędzy.

W świetle art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr 222, poz. 1629), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r., do czynności cywilnoprawnych, o których mowa w ustawie wymienionej w art. 2, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Zatem skoro umowa pożyczki pomiędzy Wnioskującą a Jej wspólnikiem została zawarta w dniu 21 grudnia 2006 r. tj. przed wejściem w żyjcie powyższej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to zastosowanie do ww. czynności ma ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Ww. ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., w przepisie art. 9 pkt 10 lit. h stanowi, iż zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.

Zatem, wobec powyższego prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż ww. umowa pożyczki może zostać objęta zwolnieniem z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie przepisów art. 9 pkt 10 lit. h ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj