Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III/443-1/07/MC
z 12 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-1/07/MC
Data
2007.03.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
nadwyżka podatku naliczonego
odliczanie podatku naliczonego
podatek
podatek naliczony
przekształcanie
przekształcanie podmiotów


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przekształconego Zakładu Budżetowego, w deklaracji powstałej Jednostki Budżetowej ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 09 stycznia 2007 r. uzupełnionym pismem z dnia 22 lutego 2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w indywidualnej sprawie strony, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie możliwości odliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przekształconego zakładu budżetowego – uznaje za p r a w i d ł o w e stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - „stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym”.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że z dniem 31 października 2006 r. Zakład Budżetowy został przekształcony w Jednostkę Budżetową. Jednostka przejęła należności i zobowiązania Zakładu – wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki związane z prowadzoną działalnością. W związku z tym pyta, czy istnieje możliwość rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym Zakładu Budżetowego, w deklaracji Jednostki Budżetowej.

W opinii strony, ponieważ Jednostka wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki Zakładu, zgodnie z przepisem art. 93 i 93b ustawy - Ordynacja podatkowa, jako następcy prawnemu – przysługuje jej takie prawo. Odnosząc się do zaprezentowanego przez stronę stanowiska tutejszy Organ stwierdza co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1) osób prawnych,

2) osobowych spółek handlowych,

3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych

– wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Przepis ten na podstawie § 2 cytowanego artykułu stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1) innej osoby prawnej (osób prawnych),

2) osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Stosownie zaś do zapisu art. 93a § 1 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa – osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby. Na podstawie art. 93b ustawy - Ordynacja podatkowa przepisy art. 93 i art. 93a stosuje się odpowiednio do łączenia się i przekształceń komunalnych zakładów budżetowych.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 ze zm.) zakłady budżetowe tworzą, łączą, przekształcają w inną formę organizacyjno-prawną i likwidują organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego. Należności i zobowiązania zakładu budżetowego likwidowanego w celu przekształcenia w inną formę organizacyjno-prawną przejmuje utworzona jednostka. Uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi likwidacji uległ Zakład Budżetowy w celu przekształcenia – z dniem 31 października 2006r. - w Jednostkę Budżetową. Paragraf 4 wyżej wymienionej uchwały stanowi, że należności i zobowiązania Zakładu Budżetowego przejmuje nowo utworzona Jednostka Budżetowa. Mając powyższe na uwadze należy uznać, że Jednostka Budżetowa jest następcą prawnym – w rozumieniu przepisów art. 93 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa – Zakładu Budżetowego. W świetle powyższego Jednostce Budżetowej przysługuje prawo do rozliczenia, nadwyżki podatku naliczonego nad należnym Zakładu Budżetowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj