Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
PP/443
z 16 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443 - 7/07
Data
2007.04.16



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
marża
nabycie wewnątrzwspólnotowe
sprzedaż środków trwałych
środek trwały
towar używany


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest zastosowanie szczególnej procedury, polegającej na opodatkowaniu marży przy dostawie samochodu używanego na podstawie art.120 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług w sytuacji zakupu samochodu z Francji, przyjęcia go do ewidencji środków trwałych, a następnie sprzedaży przed upływem 6 miesięcy użytkowania?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005, poz. 60 ze zmianami / po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25 stycznia 2007 roku /data wpływu do urzędu 29.01. 2007 roku/ udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych zawartej w artykule 120 ustawy o podatku od towarów i usług uznaję stanowisko podatnika

za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2007 roku Podmiot złożył do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podmiot prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na handlu samochodami używanymi nabywanymi w państwach Unii Europejskiej. Na potwierdzenie przedmiotowych zakupów wystawiane są przez kontrahentów zagranicznych, jak wskazuje Wnioskodawca, faktury, na których wyszczególnione jest ujęcie podatku VAT w systemie marży. W marcu 2006 roku strona dokonała zakupu samochodu ciężarowego z Francji w procedurze opodatkowania marży. Samochód ten po dokonaniu remontu w lipcu został przyjęty do ewidencji środków trwałych. Natomiast w grudniu 2006 roku / przed upływem 6 miesięcy użytkowania/ nastąpiła sprzedaż przedmiotowego środka trwałego. Zdarzenie to zostało potwierdzone fakturą VAT- marża.

We wniosku strona zawarła pytanie: czy możliwe jest zastosowanie szczególnej procedury, polegającej na opodatkowaniu marży przy dostawie samochodu używanego stanowiącego środek trwały firmy na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik wyraził pogląd, iż w przedstawionej sytuacji ma zastosowanie sprzedaż w procedurze marży.

Niniejszym postanowieniem, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie udzielam interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego.

Ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług /Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 54 ze zmianami / wprowadzono do polskiego prawa podatkowego szczególne procedury w zakresie dostawy m.in. towarów używanych .

Z definicji towaru używanego zawartej w art. 120 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy o VAT przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 /dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, antyki/ oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne....

W myśl art. 120 ust. 4 w/w ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych / w tym także samochodów używanych/, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu dalszej odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Zgodnie z art. 120 ust. 10 przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od:

    1/ osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
    2/ podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113
    3/ podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5
    4/ podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113
    5/ podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach

Zatem opodatkowanie w systemie marży ograniczone jest do pewnej kategorii towarów używanych, a mianowicie do tych towarów używanych, które podatnik nabył uprzednio dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10.

Z treści przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że podmiot spełnił przesłanki zawarte w art. 120 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT, bowiem dokonał nabycia samochodu używanego na podstawie faktury VAT-marż, tj. od podmiotu, który przy dostawie dokonał opodatkowania w systemie marży. Jednocześnie należy zauważyć, że przepis art. 120 ust. 4 w/w ustawy nie wyklucza zastosowania marży do dostawy uprzednio zarejestrowanego samochodu używanego.

Z powyższego wynika, że dostawa używanego samochodu, który wcześniej przyjęto do ewidencji środków trwałych spełnia warunki zawarte w art. 120 ust. 4 ustawy VAT i może korzystać z opodatkowania metodą marży.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz stanu prawnego stwierdzam, iż stanowisko wnioskującego jest prawidłowe.

Wobec powyższego postanowiłem jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj