Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/206/2006
z 20 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/206/2006
Data
2007.03.20



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
ogólne zasady opodatkowania
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
podatek dochodowy od osób fizycznych
pozarolnicza działalność gospodarcza
samochód osobowy
środek trwały
umowa pożyczki


Pytanie podatnika
Czy odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środka trwałego, tj. samochodu osobowego marki Fiat Panda Active 1.1, którego zakup w roku 2006 został sfinansowany pożyczką udzieloną ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, można uznać za koszty uzyskania przychodów w świetle art. 22 ust. 1 w związku z art. 22 ust. 8, art. 22a ust. 1 pkt 2 i art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2006 ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 18.12.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania za koszty uzyskania przychodów, odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środka trwałego, którego zakup został sfinansowany pożyczką udzieloną ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Panią wniosku z dnia 18.12.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 21.12.2006r.).

Pismem z dnia 18.12.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 21.12.2006r.), które zostało przez Panią uzupełnione w dniu 16.03.2007r. zwróciła się Pani do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem dotyczącym udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania za koszty uzyskania przychodów, odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środka trwałego, którego zakup został sfinansowany pożyczką udzieloną ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika,że jest Pani osobą niepełnosprawną i jako osoba niepełnosprawna oraz bezrobotna, zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy, rozpoczęła Pani starania o uzyskanie pożyczki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Pożyczkę otrzymała Pani w miesiącu październiku 2006r. i w tym samym miesiącu rozpoczęła Pani działalność gospodarczą.
Za środki finansowe uzyskane z tej pożyczki dokonała Pani (między innymi) zakupu w dniu ........2006r. nowego samochodu osobowego marki Fiat Panda 1.1 Active, który został przez Panią wprowadzony do ewidencji środków trwałych w dniu zakupu, tj. w dniu .......2006r.
Z informacji zawartych w Pani wniosku wynika, że w roku 2006 opodatkowana była Pani w formie zasad ogólnych i w związku z tym faktem prowadziła Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów, a podatek dochodowy od osób fizycznych wyliczany był przez Panią wg zasad określonych w art.27 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14,poz.176 ze zm.)
Na tle powyższych okoliczności faktycznych zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie:


  • Czy odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środka trwałego,tj. samochodu osobowego marki Fiat Panda Active1.1, którego zakup w roku 2006 został sfinansowany pożyczką udzieloną ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, może Pani uznać za koszty uzyskania przychodów w świetle art. 22 ust.1 w związku z art. 22 ust. 8, art. 22a ust. 1 pkt 2 i art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14,poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2006?


Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziła Pani,że odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środka trwałego, tj. w/w samochodu osobowego, którego zakup w roku 2006 został sfinansowany pożyczką udzieloną ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów w roku 2006 na podstawie przepisów art. 22 ust. 1 w związku z art. 22 ust. 8, art. 22a ust.1 pkt 2 i art. 22h ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14,poz.176 ze zm.).
Uważa Pani również, że do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego nie ma zastosowania przepis art. 23 ust.1 pkt 45 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ środki finansowe na ,,zakup wyżej wymienionego samochodu uzyskała Pani w drodze pożyczki z PFRON i jest to pożyczka, którą musi Pani zwrócić do PFRON w terminie 4 lat".
Tym samym cała kwota wydatkowana na zakup powyższego środka trwałego będzie zwrócona pożyczkodawcy, na podstawie zawartej przez Panią w dniu ....... 2006r. umowy pożyczki nr ............
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.
Do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego mają zastosowanie niżej wymienione przepisy:


  • art. 22 ust. 1,
  • art. 22 ust. 8,
  • art. 22a ust.1 pkt 2,
  • art. 22h ust.1 pkt 1,
  • art. 23 ust.1 pkt 4,
  • art. 23 ust. 3a


ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2006.
Powyższe przepisy stanowią:


  • art. 22 ust. 1 - Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.
  • art. 22 ust. 8 - Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.
  • art. 22a ust. 1 pkt 2 - Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: maszyny,urządzenia i środki transportu - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
  • art. 22h ust. 1 pkt 1 - Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się: od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
  • art. 23 ust. 1 pkt 4 - Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a - 22o, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.
  • art. 23 ust. 3a - Ilekroć w ust. 1 jest mowa o samochodzie osobowym - rozumie sie przez to każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.


W przedmiotowym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania przepis art. 23 ust. 1 pkt 45, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych,według zasad określonych w art. 22a - 22o, od tej części ich wartości , która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Konkludując,
stwierdzić należy,że w świetle wyżej wymienionych przepisów przedstawione przez Panią stanowisko jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego przez Panią we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w roku 2006.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.


Na podstawie art. 121 § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi, że organy podatkowe w postępowaniu podatkowym obowiązane są udzielać niezbędnych informacji i wyjaśnień o przepisach prawa podatkowego pozostających w związku z przedmiotem tego postępowania, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie uprzejmie informuje, że niniejsza interpretacja jest niezgodna z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007r.(vide- art. 1 pkt 15 lit.a ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1588), ponieważ powołany w powyższej interpretacji przepis art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uległ zmianie od dnia 01.01.2007r.
Ponadto zgodnie z art. 1 pkt 22 lit. b w/w ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym (.....) art. 23 ust. 3a wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w roku 2006, został uchylony z dniem 01.01.2007r.
Zauważyć należy, że od dnia 01.01.2007r. definicja samochodu osobowego została zawarta w art. 5a pkt 19 lit.a - e (vide - art. 1 pkt 4 lit. c powyższej ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym (....).
Pouczenie powyższe nie wywołuje skutków takich jak interpretacja wydana w trybie art. 14a- 14d w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj