Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/415-11/07
z 4 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/415-11/07
Data
2007.04.04


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków
prawo do odliczenia
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy mogę rozliczyć się za 2006r. wspólnie ze zmarłym w lutym 2007r. małżonkiem i czy mogę odliczyć od dochodu męża wydatki na cele rehabilitacyjne związane z jego dojazdami na zabiegi rehabilitacyjne?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), w związku ze złożonym przez Panią K., wnioskiem z dnia 28.02.2007r. , uzupełnionym w dniu 23.03.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej wspólnego rozliczenia za 2006r.oraz odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne od dochodów zmarłego męża – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Działając zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), stosownie do swojej właściwości, m.in. naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z § 2 art. 14a cyt. ustawy składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. W złożonym wniosku Pani K. informuje, iż zmarły w dniu 13.02.2007r. mąż był osobą niepełnosprawną i osiągnął w 2006r. dochód w kwocie 24.633,82zł. Zdaniem wnioskodawczyni, możliwe jest złożenie za 2006r. wspólnego zeznania podatkowego oraz odliczenie od dochodów męża wydatków na cele rehabilitacyjne.Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach , stwierdza co następuje: Artykuł 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) stanowi, iż wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być złożony także przez podatnika, który:

  1. zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
  2. pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego, o ile:
    1. do żadnego z małżonków nie miały zastosowania przepisy:
      • ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej 19 % podatkiem liniowym, zgodnie z art.30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
      • ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz.30 ze zm.) dotyczące opodatkowania w formie: karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z wyjątkiem przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, jeżeli przychody te nie były uzyskane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, zryczałtowanego podatku od przychodów osób duchownych.
    2. wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków za 2006r. zostanie złożony do 30 kwietnia 2007r.( za datę złożenia zeznania nadesłanego pocztą, uważa się datę stempla pocztowego).

W przypadku spełnienia ww. warunków podatek dochodowy oblicza się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, po uprzednim odliczeniu od dochodu każdego z małżonków kwot określonych w art.26 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych(....) wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym. W świetle ww. przepisów za wydatki rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu uważa się m.in. wydatki związane z używaniem samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa (....), dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne- w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280zł. Zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w art. 26 ust. 7b-7g ustawy o podatku dochodowym.Uprawnienia osób mogących dokonywać odpisów z tytułu poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne zostały określone w art. 26 ust. 7d. Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek m.in.:

  • orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach.

W świetle powyższych przepisów, należy uznać, iż przysługuje Pani prawo do opodatkowania dochodów za 2006r. wspólnie ze zmarłym małżonkiem oraz odliczenia od dochodów męża wydatków związanych z jego dowozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne w kwocie 2.280zł, pod warunkiem , iż wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów( który znajduje się na zeznaniu podatkowym) zostanie złożony w nieprzekraczalnym terminie do 30.04.2007r. Zdaniem tutejszego organu stanowisko Pani zawarte we wniosku uważa się za prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj