Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-10/07
z 7 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-10/07
Data
2007.05.07



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
bonus
dostawca
dostawca towaru
moment
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód
zakup


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
W którym momencie należy zaliczyć do przychodów podatkowych wartość otrzymanej premii pieniężnej (bonusu) z tytułu dokonanych zakupów u dostawców lub wielkości sprzedaży na rzecz odbiorców ?.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 16 lutego 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.02.2007 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zajmuje się hurtową sprzedażą artykułów FMCG. Spółka podpisała szereg umów handlowych z dostawcami towarów, w których zawarto postanowienia, że otrzyma ona premię pieniężną ustaloną jako procent od osiągniętego w okresie rozliczeniowym obrotu. Przez obrót rozumie się wielkość sprzedaży towarów do Spółki (Dystrybutora) lub sprzedaż Dystrybutora do jego odbiorców przy uwzględnieniu udzielonych rabatów, upustów, skont oraz zwrotów. Po zakończeniu okresów rozliczeniowych dostawcy przesyłają Spółce informacje o wysokości przyznanej premii pieniężnej na podstawie, których Spółka wystawia faktury VAT w ciągu 7 dni od daty otrzymania takiej informacji. Przykładowo od Dostawcy X, Spółce przysługują premie pieniężne za okresy kwartalne, liczone 0,5 % od obrotów za dany kwartał. Po zakończeniu I kwartału, do 10 dnia następnego miesiąca (kwietnia) Spółka uzgadnia z Dostawcą X wielkość obrotów będących podstawą naliczenia premii oraz kwotę należnej premii. Po dokonaniu uzgodnień Spółka niezwłocznie wystawia fakturę tytułem premii pieniężnej (w miesiącu kwietniu) i zalicza przychód w miesiącu wystawienia faktury, tj. w miesiącu kwietniu. Z uwagi na szeroki asortyment oferowanych towarów od szybko zbywalnych do towarów mających długie terminy przydatności do spożycia (użycia) okresy rozliczeniowe nie są ujęte jednolicie, co oznacza , że w praktyce premie pieniężne (bonusy) dla poszczególnych dostawców są ustalane za okresy miesięczne, kwartalne, półroczne i roczne.

Pytanie Spółki brzmi: W którym momencie należy zaliczyć do przychodów podatkowych wartość otrzymanej premii pieniężnej (bonusu) z tytułu dokonanych zakupów u dostawców lub wielkości sprzedaży na rzecz odbiorców ?

Stanowisko Spółki w tej sprawie:Zgodnie z treścią art.12 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 ze zm.) przychodami z zastrzeżeniem ust.3 i 4 są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Jednakże stosownie do treści art.12 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej uważa się także należne przychody choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Za datę powstania przychodu, o którym mowa wyżej zgodnie z treścią art.12 ust.3a w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r. uważa się z zastrzeżeniem ust.3c – 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.Zdaniem Spółki wspomniany przepis nie będzie miał w sprawie zastosowania, gdyż otrzymanie premii pieniężnej (bonusu) nie należy do kategorii praw majątkowych, o których mowa w tym przepisie. Nie jest także usługą, jak to ma miejsce w przypadku podatku od towarów i usług.W tej sytuacji według Spółki należy się odnieść do dyspozycji wynikającej z ust.3e omawianego przepisu ustawy zgodnie, z którym w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust.3 za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty z tytułu otrzymanej premii od dostawcy.

Oceniając stanowisko Spółki wyrażone w sprawie, stwierdzam co następuje:

Stosownie do treści art.12 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 z zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust.3 i 4 oraz art.13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.Zgodnie z art.12 ust.3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W przepisie tym przychody obejmują więc nie tylko wynagrodzenie z tytułu dostawy towarów i świadczenia usług. Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 6 lutego 2007 r., sygn. aktI FSK 94/96, „otrzymanie premii za usługę w rozumieniu art. 8 ust.1 ustawy o VAT nie można uznać obrotów w wysokości określonej umownie osiągniętych przez nabywcę towarów. Premia wypłacona przez sprzedawcę, w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi". Z kolei zgodnie z art.12 ust.3a za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust.3 uważa się, z zastrzeżeniem ust.3c – 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.Przepis odwołuje się do ust.3 (przychody rozumiane szeroko, nie tylko jako pochodzące z dostawy towarów/świadczenie usług) jednocześnie wskazując na zdarzenia:
- wydanie rzeczy
- zbycie prawa majątkowego
- wykonanie usługi
Skoro więc, w świetle ww. wyroku NSA, otrzymanie premii nie może być traktowane jako otrzymanie wynagrodzenia za usługi – nie jest spełniona dyspozycja ust.3a. Również ust. 3c dotyczy usług tzw. „ciągłych”. W tej sytuacji należy zastosować dyspozycję ust. 3e art.12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - „ w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust.3, do którego nie stosuje się ust.3a, 3c, 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty”.
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiążę organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy– do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowejw Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj