Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PD/415-8/2007
z 11 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-8/2007
Data
2007.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dowód zakupu
księga przychodów i rozchodów
księgowanie kosztów


Pytanie podatnika
W jaki sposób dokumentować transakcje dot. zakupu towarów od rolnika?
Tożsamy z
83106


POSTANOWIENIE
w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a §1 i §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego, po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 20.04.2007r. i dokonaniu oceny prawnej; orzeka w następujący sposób:
stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek.
Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia. W dniu 20.04.2007r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego; Prowadzona jest działalnośc gospodarcza w zakresie skupu i sprzedaży płodów rolnych sklasyfikowanych wg PKD 51.21.Z, jako "sprzedaż hurtowa zboża, nasion i pasz dla zwierząt". Z tytułu prowadzonej działalności opłacany jest podatek dochodowy na zasadach ogólnych oraz podatek VAT. Towary handlowe do dalszej odsprzedaży nabywane są od rolników ryczałtowych, w zakresie podatku od towarów i usług, a transakcje są dokumentowane fakturami VAT RR. Często bywa tak, że towary zakupywane są na targowiskach od rolników ryczałtowych, nie posiadających dowodów osobistych lub rachunków bankowych, co sprawia, że faktura VAT RR nie jest kompletna lub w ogóle brak jest danych by móc ją wystawić. Wątpliwości dotyczą kwestii w jaki sposób dokumentować takie transakcje.
Przedstawiono stanowisko, z którego wynika, że w przypadku gdy nie może być wystawiona faktura VAT RR, rolnik może wystawić "zwykły" rachunek. Przepisy co prawda stanowią, że rolnicy sprzedający produkty roślinne i zwierzęce, pochodzące z własnej uprawy lub hodowli, nieoprzerobione sposobem przemysłowym nie muszą wystawiać rachunków, co nie oznacza, że nie moga tego robić. Innym rozwiązaniem w sytuacji gdy sprzedający nie chce podać swoich danych można posłużyć się dowodem zastępczym zgodnie z przepisem par. 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W myśl tego przepisu na udokumentowanie zakupu w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzane dokumenty zaopatrzone w datę i podpis osoby, która bezpośrednio dokonała wydatku tzw."dowód wewnętrzny", który przy zakupie określa nazwę towaru, ilość cenę jednostokową oraz wartość. Dowody te mogą dotyczyć zakupu bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy produktów roślinnych i zwierzęcych. Tym samym zakupy te mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów, a wpisu do księgi przychodów i rozchodów zakupionych od rolników towarów, można dokonywać na podstawie wystawionego przez niego rachunku lub dowodu wewnętrznego.
Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /jedn. tekst Dz. U z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm. /, oraz par. 12 ust. 3, par. 14 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finanasów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn.zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Użyty przez ustawodawcę zwrot "w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, że aby określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, to pomiędzy tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego rodzaju, że poniesienie ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Tak więc podatnik może uznać poniesione wydatki za koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że:wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą,ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, a ponadto wydatki te nie są wymienione w art. 23 ww ustawy jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów. O możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów decyduje także to czy poniesienie tych wydatków zostanie prawidłowo udokumentowane.

Sposób dokumentowania zdarzeń gospodarczych, zapewniających właściwe ustalenie dochodu, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku reguluje cyt. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.Stosownie do par. 12 ust. 3 pkt 1 i 2 cyt. rozporządzenia, podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:
1. faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty księgowe, zwane dalej "fakturami" odpowiadające warunkom koreślonym w odrębnych przepisach lub
2. inne dowody, wymienione w par. 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a/ wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
b/ datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
c/ przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
d/ podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych – oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.
W świetle przepisu par. 14 ust. 1 cyt. rozporządzenia na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzane dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezposrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie – nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach- przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku). W ust. 2 cyt. przepisu wymieniono między innymi zakup, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, które mogą być udokumentowane dowodem wewnętrznym. Natomiast przepis art. 87 par. 1 Ordynacji podatkowej, nakłada obowiązek wystawiania rachunków na żądanie kupującego, wyłącznie na podatników prowadzących działalność gospodarczą. Stosownie zaś do przepisu par. 2 tegoż artykułu obowiązek ten nie dotyczy rolników sprzedających produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy lub hodowli, nieprzerobione sposobem przemysłowym, chyba że sprzedaż jest dokonywana w ich odrębnych, stałych miejscach sprzedaży, poza obrębem upraw i hodowli. Zatem rolnik taki nie prowadzący działalności gospodarczej, nie ma obowiązku wystawiania rachunków. Jednakże przytoczone powyżej przepisy nie pozbawiają rolników takiego prawa.
Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż w przypadku zakupu od rolników ryczałtowych płodów rolnych nieprzerobionych sposobem przemysłowym, dokumentem będącym podstawą dokonania zapisu w księdze przychodów i rozchodów, oprócz wystawionej przez Podatnika faktury VAT RR, mogą być dowody wewnętrzne jak również wystawiony przez rolnika dowód sprzedaży, jakim jest rachunek.
Niniejsza interpretacja:dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj