Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-4/GJ/07
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-4/GJ/07
Data
2007.04.03



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki od kredytu
prowizje bankowe
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy prowizja i odsetki od udzielonego kredytu na zakup papierów wartościowych stanowią koszt uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) , art. 9 ust. 1 art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 6, art. 22 ust. 1 , art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 03.01.2007r. ( data wpływu do tut. Organ – 09.01.2007r.) w sprawie możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów prowizji i odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup akcji , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko wnioskodawcy i uznaje je za prawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Podatniczka w 2006r. zawarła z bankiem umowę kredytową, na podstawie której udzielono jej kredyt na zakup papierów wartościowych. Czy prowizja i odsetki od udzielonego kredytu stanowią koszt uzyskania przychodów?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zezwala na wliczenie do kosztów uzyskania przychodów prowizję i odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup akcji w momencie zbycia tych akcji.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów są m. in. kapitały pieniężne. Za przychody z kapitałów pieniężnych stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych stosownie do przepisu art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem zaś jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów ( art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Zatem, aby można uznać jakiś wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione dwa warunki:

1. poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu.

2. wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów negatywnych określonych w art. 23 ustawy.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów ( akcji ) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów ( akcji ), wkładów oraz innych papierów wartościowych.

Z powyższych przepisów wynika, że do kosztów uzyskania przychodów, lecz dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji zalicza się wszelkie , faktycznie poniesione przez podatnika koszty, które warunkują nabycie udziałów czy akcji. Wydatki związane z obsługą kredytu bankowego zaciągniętego na zakup akcji tj. prowizja czy odsetki wprawdzie nie stanowią wydatków stricte na nabycie akcji, ale pozostają w związku z przychodem ze zbycia akcji i zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są uznane za koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży tych akcji. Jednak z umowy kredytowej musi wynikać, że celem udzielenia kredytu jest przeznaczenie środków na zakup akcji oraz potwierdzenie przez bank wydatkowania tych środków zgodnie z zawartą umową.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy wyrażonym we wniosku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem tut. Organu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia ( art. 236 i art. 223 § 1 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj