Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-1/GJ/07
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-1/GJ/07
Data
2007.04.03



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż środków trwałych
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości będących środkami trwałymi firmy , nabytymi w 1996r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn.zm.), art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i c), art. 14 ust. 2 pkt 1, art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a), art. 24 ust. 2 pkt 1) ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. , nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 04.01.2007r. w sprawie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości będących środkami trwałymi firmy , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie potwierdza stanowiska podatnika i uznaje je za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca w 1996r. prowadząc działalność gospodarczą nabyła budynki i prawo wieczystego użytkowania gruntu w celu wykorzystywania w prowadzonej firmie. Zarówno grunt jak i budynki zostały ujęte w ewidencji środków trwałych. Budynki były amortyzowane. Obecnie podatniczka zamierza dokonać sprzedaży części nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania. Czy w związku z tą sprzedażą powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy przychód w przedstawionej sytuacji nie powstanie ponieważ od końca roku , w którym nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz własność budynków upłynęło 5 lat.

Ocena prawna stanowiska:

Sposób opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przez osobę fizyczną jest uzależniony od tego :

1.czy odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej,

2.czy odpłatne zbycie dotyczy nieruchomości związanej z działalnością gospodarczą.

Ad. 1. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007r. ( t. j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz 176 z późn. zm.) sprzedaż nieruchomości lub ich części , jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie jest źródłem przychodu i na podstawie art. 28 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym płatnym w terminie 14 dni od dnia sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Podstawę opodatkowania stanowi wartość wyrażona w cenie sprzedaży , pomniejszona o koszty sprzedaży ( art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym). W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację PIT-23.

Ad. 2. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących :

a) środkami trwałymi,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa nie przekracza 1500 zł,

- ujętych w ewidencji środków trwałych; za przychód uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po pomniejszeniu o należny podatek od towarów i usług. Wartość przychodu wyrażona jest w cenie określonej w akcie notarialnym sprzedaży.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie ma powyższy przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawodawca przewidział wprawdzie zwolnienie od opodatkowania przychodu ze zbycia składników majątku lecz nie po upływie 5 lat, lecz w sytuacji, gdy składniki majątku przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu , w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat.Z uwagi na wykorzystywanie budynków i gruntu w działalności do chwili obecnej, sprzedaż spowoduje obowiązek ustalenia dochodu do opodatkowania według zasad określonych w art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia budynków jest różnica między przychodem a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększona o sumę opisów amortyzacyjnych.

Grunty, znajdujące się w wieczystym użytkowaniu, jako stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz nie podlegają amortyzacji. W sytuacji ich sprzedaży wydatek na nabycie prawa wieczystego użytkowania zaktualizowany zgodnie z odrębnymi przepisami stanowi koszt uzyskania przychodów.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie zgadza sie ze stanowiskiem wnioskodawcy w zakresie braku opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży składników majątku i prawa wieczystego użytkowania związanych z działalnością gospodarczą.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem tut. Organu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia ( art. 236 i art. 223 § 1 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj