Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDD/423/14/HL/2007
z 30 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDD/423/14/HL/2007
Data
2007.04.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
samozatrudnienie


Pytanie podatnika
#61548;Możliwości świadczenia w formie działalności gospodarczej na rzecz pracodawcy tych obowiązków, które dotychczas były realizowane umowami o dzieło. Jak również czy w związku ze zmianą przepisów (art. 5b ust. 1 updf) wykonywana przez Podatnika działalność może być nadal traktowana jako działalność gospodarcza?
Tożsamy z
146195


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z póź. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zawarte we wniosku złożonym w dniu 15 lutego 2007r. (data wpływu do Urzędu 15.02.2007r.) - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 15.02.2007 r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 15.02.2007 r.) wynika, że jest Pan pracownikiem Teatru zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W ramach umowy wykonuje Pan partię instrumentalną klarnetu w wystawianych spektaklach. Z Teatrem zawiera Pan również umowy o dzieło z tytułu grania na instrumentach innych, niż wynika to z Pana obowiązków pracowniczych. Do realizacji powyższych umów wykorzystuje instrumenty, które są Pana własnością. Ponadto z innymi instytucjami artystycznymi zawiera Pan umowy w ramach osobiście prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie „Usług Muzycznych”, rozliczanej według skali podatkowej. W złożonym wniosku stwierdza Pan, iż chciałby skorzystać z tej możliwości również w odniesieniu do umów o dzieło zawieranych z Pana macierzystym Teatrem.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych, zwrócił się Pan z prośbą do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek o udzielenie interpretacji na temat:

#61548;Możliwości świadczenia w formie działalności gospodarczej na rzecz pracodawcy tych obowiązków, które dotychczas były realizowane umowami o dzieło. Jak również czy w związku ze zmianą przepisów (art. 5b ust. 1 updf) wykonywana przez Pana działalność może być nadal traktowana jako działalność gospodarcza?

W złożonym wniosku wyraża Pan stanowisko, że działalność świadczona zarówno na rzecz pracodawcy jak i innych instytucji, mimo zmian powinna być nadal traktowana jako działalność gospodarcza, gdyż wszelką odpowiedzialność wobec osób trzecich tj. słuchaczy ponosi osobiście Pan, a nie zlecający.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Z dniem 1 stycznia 2007 r. – na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) – w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późń. zm.) ustawodawca wprowadził zmiany w zakresie definicji działalności gospodarczej.

Zgodnie bowiem z nową definicją działalności gospodarczej zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod pojęciem pozarolniczej działalności gospodarczej należy rozumieć działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych#61485;prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposóbzorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innychprzychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.

W nowym art. 5b ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazano, jakich czynności, jakiej działalności, mimo że odpowiada ona tej definicji, nie uznaje się za działalność gospodarczą. W świetle ww. przepisu za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności, 2.są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,3.wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zatem z obowiązującej od 1 stycznia 2007 r. definicji działalności gospodarczej wynika, iż osoba prowadząca taką działalność prowadzi ją na własny rachunek i na własne ryzyko. Przy czym ryzyko gospodarcze to ryzyko inwestycyjne czyli prawdopodobieństwo nie uzyskania przewidywanych (względnie oczekiwanych) wyników ekonomiczno-finansowych związanych z tą działalnością lub też podejmowanym przedsięwzięciem.

Z treści ww. przepisu wynika, iż spełnienie łącznie trzech wyżej wskazanych przesłanek stanowi okoliczność uniemożliwiającą podatnikowi rozliczanie się na zasadach przewidzianych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Niespełnienie choćby jednego z tych trzech warunków nie spowoduje utraty statusu przedsiębiorcy prowadzącego samodzielnie działalność gospodarczą.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pan osobiście ponosi wszelką odpowiedzialność wobec osób trzecich. W związku z czym wykonywane przez Pana czynności nie spełniają łącznie trzech warunków określonych w art. 5b ust. 1 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem nie ma przeszkód prawnych aby czynności te zaliczyć do pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy prawa podatkowego – zajęte przez Pana własne stanowisko w sprawie należy uznać za prawidłowe.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj