Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rykach
KO-436-2/2/07
z 11 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
KO-436-2/2/07
Data
2007.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Rykach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
darowizna
nabycie przedsiębiorstwa
przejęcie długu


Pytanie podatnika
Czy, otrzymując od ojca w drodze darowizny firmę będę zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku, gdy nie przejmuję zobowiazań darczyńcy?
Tożsamy z
150977


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst. jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rykach postanawia stanowisko przedstawione przez stronę we wniosku, który wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rykach dnia 11 kwietnia 2007r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, uznać za prawidłowe.

Dnia 11 kwietnia 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rykach wpłynął wniosek strony w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Spośród czterech zadanych przez stronę pytań, pierwsze dotyczyło podatku od spadków i darowizn, drugie – podatku od czynności cywilnoprawnych, trzecie i czwarte zaś podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika: Ojciec zamierza przekazać stronie nieodpłatnie całą swoją firmę. Strona będzie kontynuowała dotychczasową działalność prowadzoną przez ojca. Przed dokonaniem darowizny strona będzie zarejestrowana jako czynny podatnik VAT oraz będzie prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zapytanie: Strona zwraca się z pytaniem, czy będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku, gdy nie przejmuje zobowiązań darczyńcy?

Stanowisko Strony: Zdaniem strony nie będzie ona zobowiązana do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ przy umowie darowizny przedsiębiorstwa obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje tylko wówczas, gdy wraz z przejmowanymi składnikami majątkowymi nabywca przejmuje też zobowiązania darczyńcy, co reguluje art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko organu podatkowego: Katalog przedmiotów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawiera art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.d powołanej ustawy, umowy darowizny podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów oraz zobowiązań darczyńcy.

Zatem, jeżeli obdarowany nie przejmuje długów i ciężarów oraz zobowiązań darczyńcy, wówczas taka umowa darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rykach w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj