Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/NR/443-07/07/DD
z 14 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/NR/443-07/07/DD
Data
2007.05.14



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
opłata za użytkowanie wieczyste
opodatkowanie
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności mające za przedmiot użytkowanie wieczyste gruntów dokonane po 1 maja 2004r.?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

p o s t a n a w i a:

zawarte we wniosku stanowisko podatnika uznać za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

W rozpatrywanym wniosku z dnia 20 lutego 2007r., który wpłynął do tutejszego Urzędu 21 lutego 2007r., zapytujący zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem: czy prawidłowym jest stanowisko, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem VAT są czynności mające za przedmiot użytkowanie wieczyste gruntu dokonane po 1 maja 2004r.?

Zdaniem zapytującego, zgodnie z uchwałą NSA z dnia 8 stycznia 2007r. sygn. akt I FPS 1/06, oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest dostawą towaru a nie usługą. Obowiązek podatkowy od tej dostawy powstaje z chwilą wydania towaru, co ma miejsce z chwilą wpisu użytkowania do ksiąg wieczystych.

Od 1 maja 2004r. czynności mające za przedmiot użytkowanie wieczyste gruntów zostały objęte przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.). Obecnie wieczyste użytkowanie podlega opodatkowaniu stawką 22%; przed 1 maja 2004r. nie były opodatkowane. Umowy zawarte przed tą datą nie obejmowały VAT.

W przedmiotowym zakresie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:

W myśl art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, po.535 z późn. zm.), dalej: ustawa, podatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Jak wynika z art.7 ust.1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art.2 pkt 6 ustawy, ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art.19 ust.1 ustawy stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z pkt. 2 powołanej w zapytaniu uchwały NSA, opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed dniem 1 maja 2004 r., gdy taka czynność nie podlegała podatkowi od towarów i usług, po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ani nie zawiera w sobie należnego podatku, ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na podstawie przepisów tej ustawy.

Powyższy wniosek wynika z faktu określenia czynności polegającej na odpłatnym oddaniu nieruchomości Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste jako dostawy towaru w rozumieniu art.7 ust.1 ustawy, która to dostawa ma miejsce z chwilą wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu tego prawa.

Dalszą konsekwencją powyższego jest uznanie, że jeżeli czynność ta ma miejsce pod reżimem ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, to, jako że grunt, zgodnie z art. 2 ust.6 ustawy jest towarem, podlega ona opodatkowaniu w wysokości stawki podstawowej tj. 22% - w myśl art.19 ust.1 ustawy.

Mając na uwadze wymienione Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu orzekł jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez zapytującego oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień jego wydania.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj