Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/443-3/06/KH/25860
z 28 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/443-3/06/KH/25860
Data
2006.03.28



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek należny
podatek naliczony
podatnik VAT UE


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji niepewności co do posiadania przez dostawę statusu podatnika unijnego, spółka ma prawo uznać transakcję za wewnątrzwspólnotowe nabycie?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 27.12.2005 r., doręczonego do tut. Urzędu w dniu 29.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik następująco opisuje stan faktyczny: W miesiącu listopadzie 2000 r., zrealizowano nabycie towarów od kontrahenta z Niemiec, który w fakturze dokumentującej dostawę wykazał 9-cio cyfrowy numer VAT bez podania przedrostka dwuliterowego. Zgodnie z potwierdzeniem Biura Wymiany Informacji VAT ośrodka zamiejscowego w K..., podany numer VAT jest niezidentyfikowany ze względów formalnych. Mimo podjętych działań o zidentyfikowanie kontrahenta unijnego w Biurze Wymiany Informacji w K... brak rezultatów co do potwierdzenia dostawcy jako podmiotu unijnego.
W tym stanie faktycznym Wnioskodawca ma wątpliwości: czy w sytuacji niepewności co do posiadania przez dostawcę statusu podatnika unijnego, Spółka ma prawo: uznać za nabycie wewnątrzwspólnotowe tę transakcję.
W ocenie Podatnika spełnione zostały warunki co do uznania transakcji po stronie nabywcy jako nabycie wewnątrzwspólnotowe. W miesiącu w którym powstaje obowiązek rozliczenia transakcji, Podatnik nabywa również prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony.

Naczelnik tut. Urzędu potwierdza powyższe stanowisko. Jest ono uzasadnione dyspozycją art. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwaną dalej ustawą o PTU. W przepisie tym wskazano, że m.in. warunkiem zaistnienia transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego jest, by dokonujący dostawy był podatnikiem o którym mowa w art. 15 w/w ustawy; lub podatnikiem podatku od wartości dodanej.
W opisanym przypadku towary zostały nabyte przez Spółkę od podatnika, z innego państwa Wspólnoty zobowiązanego do dokonania rejestracji na terenie tego państwa. Spółka - nabywca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ustawy o PTU. Powyższa transakcja stanowi zatem dla nabywcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Wspomniane w treści wniosku uchybienie formalne na fakturze nie ma znaczenia dla faktu zaistnienia określonego zdarzenia. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego wynikające z w/w transakcji powstaje w rozliczeniu za okres w którym powstał obowiązek podatkowy u nabywcy z tyt. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 86, ust. 10 pkt 2 ustawy o PTU, przy założeniu spełnienia warunku określonego w art. 86, ust 1 w/w ustawy.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:brNa niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj