Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.V-423/12/06
z 30 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.V-423/12/06
Data
2007.01.30



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
świadczenie nieodpłatne
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
dotyczy przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku ze sfinansowaniem kosztów podróży służbowych pracowników Spółki z o.o. przez potencjalnych sprzedawców środka trwałego, którego zakupem była Spółka zainteresowana.
Tożsamy z
124067, 101853, 98826, 80288


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) art. 12 ust. 1 pkt 2, art. 12 ust. 6, art. 12 ust. 6a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.11.2006 r., uzupełnionego pismem z dnia 27.11.2006 r. i 29.12.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w części dotyczącej przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku ze sfinansowaniem kosztów podróży służbowych pracowników Spółki przez potencjalnych sprzedawców środka trwałego – postanawia uznać, że stanowisko Spółki jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 23.11.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczący przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń, uzupełniony pismem z dnia 27.11.2006 r. i z dnia 29.12.2006 r. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że w związku z planowanym zakupem maszyny do produkcji Spółka delegowała swoich pracowników celem odbycia podróży służbowych do wyboru najlepszej oferty dotyczącej poszukiwanej maszyny. Wyjazdy odbywały się na zaproszenie firm oferujących do sprzedaży tego typu maszyny do produkcji, których zakupem była zainteresowana przedmiotowa Spółka, po wcześniejszych rozmowach handlowych w Polsce. Wyjazdy te miały na celu zapoznanie się z technicznymi możliwościami urządzenia oferowanego do sprzedaży przez kontrahentów, obserwacją pracy tego urządzenia na terenie zakładu producenta, którego siedziba jest zlokalizowana poza granicami kraju. Następnie Spółka dokonała wyboru najlepszej z ofert oraz sfinalizowała zakup maszyny. Część kosztów związanych z podróżami służbowymi pracowników, takich jak przeloty oraz hotele została pokryta przez firmy zainteresowane sprzedażą maszyny. Jeden wyjazd dotyczący wyjazdu do firmy, w której następnie dokonano zakupu urządzenia został opłacony przez Spółkę na podstawie faktury wystawionej na Spółkę. Kwota tego wydatku została refakturowana na kontrahenta i wpłynęła na rachunek bankowy Spółki. Z tytułu wyjazdów zagranicznych Spółka wypłaciła pracownikom diety z tytułu pobytu poza granicami kraju.

Zapytanie Spółki brzmi: czy koszty podróży służbowych w części pokrytej przez potencjalnych sprzedawców stanowią przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Zdaniem Spółki sfinansowanie kosztów podróży służbowych pracowników podatnika przez potencjalnych sprzedawców nie zalicza się do w/w rodzaju świadczeń, ponieważ działania sprzedawcy miały na celu umożliwienie potencjalnemu nabywcy zapoznanie się z przedmiotem ofert i nie spowodowały przyrostu majątku u podatnika.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym wyjaśnia.

Zgodnie z art. 12 ust.1 pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności: wartość otrzymanych nieodpłatnie lub odpłatnie rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostki samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie. Na temat nieodpłatnych świadczeń wypowiedział się NSA przyjmując, że „pojęcie nieodpłatnego świadczenia użyte w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym i obejmuje nie tylko świadczenie w znaczeniu cywilistycznym, ale w jego zakres wchodzą także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar majątkowy” – wyrok NSA 10.05.2006 r. II FSK 313/06.

Należy przy tym zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem nieodpłatne świadczenia, ogranicza się jedynie do wskazania w art. 12 ust.6 i 6a kryteriów i sposobów ustalania wartości nieodpłatnych, a także częściowo odpłatnych świadczeń. Ze świadczeniami częściowo odpłatnymi będziemy mieć do czynienia wówczas, gdy świadczenie jednej strony nie spotyka się z w pełni z ekwiwalentnym świadczeniem drugiej ze stron.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że celem wyjazdu pracowników przedmiotowej Spółki było zapoznanie się na miejscu u kontrahenta z możliwościami technicznymi maszyny, której zakupem była Spółka zainteresowana, a wyjazdy odbywały się na zaproszenie firm oferujących tego typu urządzenia i na koszt firm oferujących to urządzenie. Z tego wynika, że działania te miały charakter informacyjny oraz szkoleniowy dla pracowników przedmiotowej Spółki, a ich celem było przekazanie informacji o technicznych, użytkowych możliwościach tego urządzenia. Działania te miały znamiona działań o charakterze marketingowym i reklamowym, w związku z powyższym nie można uznać, że uczestnictwo w tego typu wyjeździe i koszty podróży służbowych w części pokrytej przez potencjalnych sprzedawców będą mieścić się w pojęciu nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, gdyż trudno je uznać za przysporzenie majątku podatnika posiadające konkretny wymiar finansowy. Korzyść jest tu niewątpliwie zarówno po stronie firm oferujących danego typu urządzenia do sprzedaży poprzez reklamę swoich wyrobów i przekazanie informacji wszelkiego rodzaju na temat możliwości danego wyrobu oraz po stronie przedmiotowej Spółki, która była zainteresowana kupnem danego urządzenia i w związku z tym otrzymała szeroki zakres informacji o produkcie. Biorąc powyższe pod uwagę, aby można było mówić o świadczeniach nieodpłatnych podatnik nie powinien być zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego. Natomiast w przypadku świadczeń częściowo odpłatnych musi wystąpić różnica pomiędzy wartością otrzymanych przez podatnika świadczeń, a odpłatnością ponoszoną przez Spółkę otrzymującą tego rodzaju świadczenie.

W związku z powyższym sfinansowanie kosztów podróży służbowych pracowników Spółki przez firmy, na zaproszenie których odbyły się wyjazdy tych pracowników w celu zapoznania się na miejscu z możliwościami technicznymi urządzeń oferowanych do sprzedaży nie ma charakteru nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w rozumieniu w/w art. 12 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając więc na uwadze przedstawiony stan faktyczny należy uznać, że stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj