Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
1418/ZD/F/S/423/9/07
z 2 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1418/ZD/F/S/423/9/07
Data
2007.02.02



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
podatnik
stowarzyszenia


Pytanie podatnika
Czy Stowarzyszenie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych w 2007 roku (tj. Dz. U z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)?


Według stanu faktycznego zawartego we wniosku ogół współwłaścicieli osiedla mieszkaniowego wchodzących w skład nieruchomości w 1994 roku założyło Stowarzyszenie,które w dniu 25 sierpnia 1994 roku zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń pod Nr X. Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu uzyskało ono osobowość prawną. Celem Stowarzyszenia jest w szczególności zorganizowanie i prowadzenie zarządzania terenami wspólnymi oraz utrzymanie w należytym stanie technicznym infrastruktury technicznej (sieć cieplna, wodna, kanalizacyjna, oświetleniowa) zlokalizowanej w terenach wspólnych jak również ochrona osiedla, administrowanie, utrzymywanie czystości i porządku w osiedlu.Stowarzyszenie prowadzi księgi rachunkowe w oparciu o Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (. Dz. U Nr 137, poz.1539 z późn.zm.).

Wnioskiem z dnia 14.11.2006r (data wpływu 16.11.2006r) Stowarzyszenie zwróciło się z zapytaniem: czy Stowarzyszenie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych w 2007 roku (tj. Dz. U z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).Według Stowarzyszenia, jeżeli nie osiąga ono dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym (nie prowadzi i nie będzie prowadziło działalności gospodarczej) nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie nie jest prawidłowe.

Stanowisko Urzędu: Zgodnie z art.2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach (tj. Dz. U z 2001 roku Nr 79, poz. 855 z późn.zm.) stowarzyszenie jest dobrowolnym, trwałym i samorządnym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, które samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności opierając ją na pracy społecznej członków. Do stowarzyszeń stosuje się m.in. przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn.zm.). Zgodnie z art. 7 ust.1 i 2 w/w ustawy przedmiotem opodatkowania jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód został osiągnięty; dochodem zaś jest – z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami uzyskania osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą. W oparciu o przepis art. 5 ust.1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2003 roku Nr 202, poz.1957 z późn.zm.) zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt 4o w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku (dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, uzyskane przez osoby prawne, których zadaniem jest administrowanie nieruchomościami w imieniu właścicieli i zarządców domów – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych) stosowało się do dnia 31 grudnia 2006 roku w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2003r.

W obecnym stanie prawnym Stowarzyszenia mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust.1 pkt 4 według którego wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust.1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telokomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznanczonej na te cele. Warunkiem korzystania ze zwolnienia opodatkowania dochodu jest realizowanie celów wymienionych w przepisie oraz przeznaczenie dochodu na te cele. Zgodnie z przepisem art.25 ust.5 w/w ustawy podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że jest podatnikiem o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4 ustawy i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art.17 ust.1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust.1b, 1e i 1f - jest zwolniony od obowiązków wynikających z ust.1 w/w ustawy tj. wpłacania na rachunek urzędu skarbowego zaliczek miesięcznych w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące – od dnia złożenia tego oświadczenia.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz treść przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie stwierdza, że Stowarzyszenie nie może korzystać ze zwolnienia na podstawie art.17 ust.1 pkt 4, ponieważ nie realizuje celów wymienionych w tym przepisie. W myśl postanowień art. 27 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnychpodatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie CIT-8 o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, według stanu prawnego obowiązującego w 2007 roku i obowiązuje do czasu zmiany stanu faktycznego lub zmiany przepisów. W myśl art.14b § 2, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie. Stosownie do art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj