Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
1418/N/ZD/F/S/423/49/06/JS
z 17 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1418/N/ZD/F/S/423/49/06/JS
Data
2006.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodu
spółka jawna
udział w spółce jawnej


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z zapytaniem dot. terminu powstania obowiązku podatkowego z tytułu udziału spółki z o.o w spółce jawnej, jeśli spółka jawna uzyskuje dochód w każdym miesiącu prowadzenia działalności, a podział dochodu odbywa się w miesiącu kwietniu następnego roku.


Według stanu faktycznego zawartego we wniosku Spółka z o.o. jest wspólnikiem spółki jawnej. W trakcie roku spółka jawna systematycznie powiększa dochód z działalności gospodarczej. Podział dochodu odbywa się w roku następnym, przy czym połowa dochodu przeznaczona jest na wypłatę dla wspólników, a pozostała część przeznaczona jest na planowane wydatki inwestycyjne spółki jawnej. Wnioskiem z dnia 28.03.2006r Spółka zwróciła się z zapytaniem dot. terminu powstania obowiązku podatkowego z tytułu udziału spółki z o.o w spółce jawnej, jeśli spółka jawna uzyskuje dochód w każdym miesiącu prowadzenia działalności, a podział dochodu odbywa się w miesiącu kwietniu następnego roku.

Spółka stoi na stanowisku, że obowiązek podatkowy u Sp.z o.o powstanie w miesiącu faktycznego otrzymania pieniędzy i będzie dotyczył tej części, która zostanie przekazana na rachunek bankowy lub do kasy spółki z o. o. Pozostała część przekazana na inwestycje nie będzie opodatkowana. Z uwagi na brak wypłat dochodu w trakcie roku podatkowego, nie będzie też powstawał obowiązek podatkowy w spółce z o. o z tytułu dochodu uzyskiwanego przez spółkę jawną w części przypadającej na udział wspólników, tj.Sp. z o. o w spółce jawnej. W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie nie jest prawidłowe.

Stanowisko Urzędu:Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą. Art. 5 ust.1 w/w ustawy stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust.3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Z kolei art.5 ust. 2 w/w ustawy stanowi, że zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Zgodnie z wymienionymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy więc łączyć zarówno przychody jak i koszty uzyskania przychodów z udziałów w spółce niebędącej osobą prawną (np. spółce jawnej) z przychodami i kosztami uzyskania przychodów każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału oraz wykazywać je w deklaracjach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, w tym w deklaracjach CIT-2 na zaliczki miesięczne. Zgodnie z art. 25 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy są obowiązani bez wezwania składać deklaracje o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Stosownie do art.25 ust.2 w/w ustawy deklaracje i zaliczki miesięczne za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.

Jednocześnie informuje się, że Spółka z o.o jako udziałowiec w spółce nie będącej osobą prawną (sp. jawnej) nie ewidencjonuje zdarzeń gospodarczych powstałych w tej spółce w swoich księgach rachunkowych. W związku z powyższym skoro Spółka posiada udziały w spółce jawnej, jak wynika z treści wniosku, powinna wykazywać w deklaracjach CIT-2 łącznie z własnymi przychodami i kosztami, przychody i koszty ich uzyskania dotyczących spółki jawnej. W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa, stanowiska Spółki nie można uznać za prawidłowe. Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i obowiązuje do czasu zmiany stanu faktycznego lub zmiany przepisów. W myśl art.14b § 2, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie. Stosownie do art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj